Powstała Koalicja na Rzecz Innowacji. Biznes, nauka i administracja chcą razem zmienić Polskę

Dziś wystartowała Koalicja na rzecz Polskich Innowacji
Dziś wystartowała Koalicja na rzecz Polskich Innowacji
Najważniejsze instytucje naukowe, akademickie i biznesowe powołały dziś Koalicję na Rzecz Polskich Innowacji. Cel organizacji jest prosty: działać na rzecz zwiększenia innowacyjności gospodarki. W konsekwencji stworzyć optymalne warunki dla rozwoju ekosystemu innowacji w Polsce.

Założycielami organizacji są Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Intel, Konfederacja Lewiatan, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, PwC oraz kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

Dzięki udziałowi biznesu koalicja stawia przed sobą konkretne i mierzalne (KPI) cele. Chce osiągnąć trwałe, realne i systemowe zmiany gospodarczo - społeczne. Pierwszym krokiem ma być wypracowanie szczegółowych proinnowacyjnych rozwiązań na rzecz rozwoju sektora B+R w Polsce i zwiększenia poziomu innowacyjności gospodarki.

- Przystępujemy do koalicji z ogromnym entuzjazmem. Z naszych doświadczeń wynika, że przełamanie barier blokujących nas w drodze do zaawansowanych gospodarek wymaga wspólnego wysiłku rozpisanego na wielu partnerów - mówił dyrektor NCBR profesor Krzysztof Kurzydłowski.

Pomysł powołania koalicji narodził się na konferencji Innowacyjna Europa w 2014 roku w Gdańsku. Koalicja postawiła przed sobą cztery cele:

Preambuła

Innowacyjność, to siła napędowa gospodarki. To również postawa, na którą składają się cechy takie jak aktywność, pracowitość, konsekwentne doskonalenie i kreatywność. To w końcu sposób myślenia nastawiony na budowanie przyszłości. Wiele instytucji państwowych, podmiotów prywatnych, a także organizacji pozarządowych wspiera rozwój polskich innowacji.

Realizowane są państwowe programy promocji i rozwoju innowacyjności, rozpisywane są konkursy na realizację zadań publicznych związanych ze wsparciem przedsiębiorców oraz naukowców i podmiotów ich zatrudniających.

Wiele działań inicjują i realizują także parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, agencje rozwoju regionalnego czy też jednostki samorządu terytorialnego. Pomimo to, Polska znajduje się w kręgu najmniej innowacyjnych krajów Europy, zajmując 45 miejsce w rankingu Global Innovation Index 2014, za krajami bałtyckimi, Czechami i Słowacją, a nawet Bułgarią i Mołdawią.

Aby intensyfikować działania i przyczynić się do systemowych zmian powołujemy Koalicję na Rzecz Polskich Innowacji. Rezultatem naszych wspólnych działań staną się realne, trwałe i systemowe zmiany gospodarcze i społeczne. Uważamy, że tylko wspólna i skoordynowana polityka w zakresie badań i innowacji przyczyni się do zwiększenie dobrobytu Polek i Polaków oraz pełnego wykorzystania ich ogromnego potencjału na arenie międzynarodowej.

- Czy chcemy żyć tak jak teraz żyjemy i zarabiać średnio 1000 euro, to żyjmy tak jak żyjemy. Czy chcemy zarabiać kilka razy więcej? To musimy zmienić świat dookoła nas - mówi na konferencji startowej koalicji profesor Witold Orłowski z PWC.


Beata Tylman z PWC dodała, że Polska rywalizuje dziś nie tylko o ściągnięcie innowacyjnych przedsiębiorców, ale o zatrzymanie w kraju naszych własnych firm. Badania i rozwój mogą one prowadzić przecież na całym świecie. I wybierają te miejsca, w których rozwiązania podatkowe są jak najbardziej korzystne. W Polsce tymczasem nadal nie ma ulg podatkowych na B+R.

Koalicja na rzecz innowacyjności powołała cztery grupy robocze. Pierwsza zajmować się będzie: Zarządzaniem IP, komercjalizacją badań, Venture Capital. Druga podejmować będzie problematykę systemu podatkowego. Trzecia to regulacje prawne. Czwarta natomiast podejmie temat współpracy nauki z biznesem.

- Większość polskich instytucji publicznych unika kontaktów z biznesem. Mają poczucie że nawet najmniejszy błąd zostanie wykorzystany bardzo brutalnie. Do oskarżeń o sprzyjanie temu, czy innemu przedsiębiorcy. W NCBR musimy czasem odpowiadać na pytania, dlaczego dysponując ogromnymi środkami nie przekazujemy ich wprost do uczelni, ale przekazujemy je do przedsięwzięć z udziałem prywatnych przedsiębiorców. Wciąż bowiem silny jest pogląd że prywatny przedsiębiorca nie powinien mieć żadnego publicznego wsparcia - mówił nieco gorzko profesor Kurzydłowski.

- Koalicja ma sens tylko wtedy, gdy połączy biznes z instytucjami publicznymi i uczelniami - odpowiadał na to Krzysztof Wojdyło z kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Praca grup roboczych ruszy zaraz po majowym weekendzie. Dużym wydarzeniem koalicji ma być listopadowa konferencja.

Czym jest innowacyjność - zastanawiał się jeden z uczestników dzisiejszej inauguracji koalicji. I sam odpowiedział na pytanie: to stan umysłu, to on sprawia że Dolina Krzemowa jest tak wyjątkowym miejscem. Ze stanem umysłu tymczasem nawet w podstawowych sprawach nadal jest w Polsce problem.

- Dla wszystkich jest jasne, że innowacyjność wiąże się z ryzykiem. Tak jak w badaniach naukowych. Tyle że w badaniach wszyscy wiedzą, że może ono zakończyć się obaleniem tezy. Natomiast w innowacyjności jest tendencja do minimalizowania ryzyka i wybierania rozwiązań bezpiecznych. Oczywiście takie działania nie mogą przynieść innowacyjności. To dotyczy wielu spółek skarbu państwa - mówił dyrektor NCBR.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.