Pomorskie inteligentne specjalizacje wzorem dla innych w całej Europie
Jakub Noch
30 kwietnia 2015, 16:45·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 30 kwietnia 2015, 16:45
- System wyboru inteligentnych specjalizacji województwa pomorskiego to wzorzec nie tylko na skalę ogólnopolską, ale wręcz europejską - przekonywał Mikel Landabaso z Komisji Europejskiej podczas środowej konferencji Inteligentne Specjalizacje Pomorza w Gdańsku.
Reklama.
Inteligentne specjalizacje to obszary innowacji oparte o te zasoby regionów, które pozwalają na uzyskanie unikalnej przewagi i oparte na szerokiej kooperacji różnych ośrodków naukowych, biznesu i instytucji. Celem ich określenia jest wytworzenie nowych konkurencyjnych rynków w regionach. Inteligentne specjalizacje w ostatnich latach określono we wszystkich szesnastu województwach, oraz w skali krajowej.
Co decyduje o sukcesie
Jak przekonywał w środę w Gdańsku Mikel Landabaso - szef gabinetu komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej Coriny Creţu, to jednak głęboko zdecentralizowany i maksymalnie partnerski sposób określania inteligentnych specjalizacji zastosowany w województwie pomorskim wart jest uznania za wzorcowy dla przyszłych działań regionów UE w tym zakresie.
Mikel Landoso podkreślał, iż skuteczność pomorskiego podejścia do specjalizowania się w zakresie innowacji i konkurencyjności wiąże się z przyjętą przez tamtejsze władze województwa tzw. logiką bottom-up. W przypadku czterech pomorskich inteligentnych specjalizacji posłużyła ona do poznania ich dzięki oddaniu głosu z pozoru rozproszonym strukturom opartym o ośrodki akademickie, biznes i inne instytucje, które łącząc się w partnerstwa na danym obszarze pomogły w naturalny wręcz sposób określić, co jest unikalną i potencjalnie najsilniejszą stroną pomorskiej gospodarki.
- W województwie pomorskim przyjęto oddolny proces definiowania inteligentnych specjalizacji. ich propozycje były zgłaszane w konkursie poprzez zainteresowane środowiska gospodarcze i naukowe, które organizowały się w konkretne partnerstwa. Władze regionalne wybrały ze zgłoszeń te o największym potencjale rozwojowym - tłumaczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Biznes i administracja razem
Jak wyjaśniał samorządowiec, to doświadczenia zdobyte we współpracy administracji z biznesem z lat 2007-2013 - szczególnie przy procesie animowania klastrów biznesowych - pozwoliły podjąć decyzje o silnym zaangażowaniu przedsiębiorców także w kształtowanie finansowania ze środków unijnych w obecnej perspektywie i oddaniu im wpływu na wydatkowanie środków na innowacje i rozwój konkurencyjności.
Te będą przeznaczone szczególnie na inteligentne specjalizacje, którymi określono na Pomorzu technologie off-shore i portowo-logistyczne, technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie, technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw, oraz technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia się.
Wsparcie dla inteligentnych specjalizacji w województwie pomorskim realizowane będzie wielopłaszczyznowo. Porozumienia, które mają być negocjowane w najbliższych tygodniach, będą uszczegóławiały między innymi warunki i kryteria dostępu do wsparcia w ramach tych priorytetów innowacyjnych regionalnego programu operacyjnego dla województwa pomorskiego na lata 2014-2020.