UW, UJ, SGGW i Politechnika Warszawska w rankingu najlepszych uczelni świata

UW, UJ, SGGW i Politechnika Warszawska w rankingu najlepszych uczelni świata
UW, UJ, SGGW i Politechnika Warszawska w rankingu najlepszych uczelni świata Fot. Adam Kozak/Agencja Gazeta
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego dostała się do pierwszej setki najlepszych światowych uczelni w dziedzinie agrokultura i leśnictwo, z kolei Uniwersytet Warszawski jest jedną z 150. najlepszych uniwersytetów w kategoriach: polityka i stosunki międzynarodowe, współczesne języki, matematyka i lingwistyka. To wyniki najnowszego rakningu QS World University Rankings serwisu TopUniversities.com.


Oprócz SGGW i UW do topowych światowych uczelni trafiły także UJ - za współczesne języki i Politechnika Warszawska w kategorii inżynieria elektryczna i elektroniczna. W pierwszej 300. w "Filologii i literaturze angielskiej" znalazł się jeszcze Uniwersytet Łódzki, zaś AGH załapało się do czwartek setki w "Technologiach komputerowych i systemach informatycznych".

Autorzy rankingu wskazują, że polskie uniwersytety pokazały wzrost konkurencyjności na arenie międzynarodowej, mocno zaznaczając swoją obecność we wszystkich wymienionych powyżej kategoriach.

Bez zaskoczenia najwięcej pierwszych miejsc w kategoriach zajęły uniwersytety z USA - tak jak we wszystkich innych rankingach. Przodują Harvard i Massachusetts Institute of Technology (MIT), prowadząc łącznie w aż 21 kategoriach. Lepiej poradziły sobie jednak uczelnie z Wielkiej Brytanii, z sześcioma różnymi instytucjami zajmującymi 1. miejsce w co najmniej jednej kategorii. Do tego piętnaście innych instytucji prowadzi w co najmniej jednej dziedzinie.
Ben Sowter, szef researchu w QS

Podczas gdy Wielka Brytani i Stany Zjednoczone pozostają dominującymi graczami, nasz ranking pokazuje, że świetni naukowcy są na całym świecie. 894 uniwersytety, które zajęły miejsce w co najmniej jednej kategorii, pochodzą z 60 różnych krajów. 200 uczelni biznesowych w rankingu, na przykład, pochodzi z 32 państw.

To już piąta edycja rankingu, który oprócz przeanalizowania około 17,3 mln prac badawczych, zebrał również opinie ponad 85 tysięcy naukowców i 41 tys. pracodawców. Zestawienie uwzględnia aż 36 różnych dyscyplin naukowych i jak podkreślają jego twórcy, jest to największa lista tego typu na świecie.

Poniżej zestawienie wszystkich polskich uczelni, które trafiły do rankingu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.