Aż 80 mln złotych Agencja Rozwoju Przemysłu i Alior Bank chcą pożyczyć chemicznej Grupie PCC, która m.in. dzięki tym środkom miałaby sfinansować budowę innowacyjnej instalacji, która pozwoli na produkcję ultra czystego kwasu monochlorooctowego. Polska firma, właśnie dzięki nowej inwestycji, może stać się jednym z liderów produkcji tego kwasu.
Łącznie budowa instalacji ma kosztować 293 mln złotych. – Decyzja o udzieleniu spółce PCC MCAA (należącej do Grupy PCC - przyp. red.) komercyjnej pożyczki na budowę innowacyjnej instalacji do produkcji kwasu monochloroctowego jest realizacją założeń naszej strategii. Co ważne, rezultatem tej inwestycji będzie nie tylko innowacyjny produkt, ale także nowe miejsca pracy – komentowała tę informację Aleksandra Magaczewska, prezes Zarządu ARP S.A.
PCC MCAA otrzyma finansowanie "na warunkach rynkowych", czyli - jako komercyjną pożyczkę. ARP i Alior mniej więcej po równo podzieliły się tym obowiązkiem - zarówno instytucja, jak i bank, pożyczą po 40 mln zł. Do tego projekt otrzymał też 60 mln złotych dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Resztę inwestycji, czyli ok. 100 mln zł, sfinansuje Grupa PCC.
Kwas monochlorooctowy wykorzystywany jest m.in. w produkcji środków ochrony roślin, higieny osobistej, tworzyw sztucznych, żywności czy farmaceutyków i kosmetyków. Jak zapowiada PCC, nowy produkt firmy ma znaleźć kupców nie tylko w Europie, ale i obu Amerykach.
Zarówno Agencja Rozwoju Przemysłu, jak i Grupa PCC podkreślają, że w przypadku tej inwestycji ważny jest jeszcze jeden wątek: tworzenia miejsc pracy. Firma w związku z budową nowej instalacji ma zatrudniać kolejnych ekspertów.
Reklama.
Szymon Gross, Prezes Zarządu PCC MCAA
Będziemy produkować do ok. 42 tys. ton kwasu rocznie, co stawia nas w jednym szeregu ze światowymi potentatami. Dla porównania najwięksi producenci tego surowca, firma CABB i Akzo Nobel, wytwarzają w Europie łącznie ok 200 tys. ton kwasu rocznie. Zakład produkcyjny wybudowany zostanie w Brzegu Dolnym, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE) z wykorzystaniem mediów i infrastruktury zakładów chemicznych PCC Rokita SA.