Polskie banki były zobowiązane rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego do podniesienia poziomu bezpieczeństwa płatności internetowych. Getin Bank postawił na wykorzystywanie współczesnych technologii i wprowadza do oferty kartę debetową ze zmiennym kodem CVV. Kradzież danych będzie teraz o wiele trudniejsza.
Kod CVV to 3 cyfry, które widnieją na odwrocie każdej karty debetowej czy kredytowej. Jest on wykorzystywany do potwierdzania płatności dokonywanych w internecie i w normalnych kartach zapisany jest na stałe. Do tego najczęściej potrzebujemy też daty ważności karty oraz imię i nazwisko jej posiadacza.
Wszystkie te informacje znajdują się na karcie. Teoretycznie wystarczy więc, aby ta dostała się na chwilę w ręce niepowołanej osoby, np. nieuczciwego kelnera w restauracji, która zrobi jej zdjęcia i już może dokonać za pomocą tych danych transakcji w sieci.
Zmienny kod
Ciekawy pomysł na rozwiązanie tego problemu wprowadziła firma Oberthur Technologies, która działa na rynku technologii bezpiecznych płatności. Zaproponowali stworzenie karty z dynamicznym kodem CVC/CVV, który zmienia się co godzinę. Jest to pierwszy projekt tego typu. W ten sposób nawet, jeśli złodziej skradł nam dane karty, to będzie miał bardzo mało czasu na dokonanie fałszywej transakcji.
Dla użytkownika karty nic się nie zmienia, dalej może korzystać z niej podczas dokonywania zakupów w sieci tak samo. Nie trzeba wysyłać żadnych sms’ów czy potwierdzeń, aktualny kod jest pokazany na wyświetlaczu wbudowanym w kartę.
Różnica jest dopiero w momencie, gdy dane docierają do serwera autoryzującego transakcję, czy to jest bank czy agent rozliczeniowy. Karta jest rozpoznawalna, jako model ze zmiennym kodem, a jej dane są sprawdzane przez dodatkowy algorytm, który weryfikuje dynamiczny kod CVV. W momencie uzyskania potwierdzenia informacja zwrotna wraca do sklepu, tak jak dzieje się to w przypadku zwykłych kart.
Getin wyprzedza
Polski Getin Bank jest pierwszym i na razie jedynym bankiem na świecie, który zamierza wdrożyć tę technologię. Rozwiązanie Dynamic CVV ma być dostępne dla klientów do końca II kwartału tego roku.
– Rozwijając naszą ofertę, skupiamy się na nowoczesnych rozwiązaniach, które ułatwiają codziennie korzystanie z bankowości. Uważnie obserwujemy zmieniające się trendy na rynku finansowym i wsłuchujemy się w potrzeby naszych Klientów. Karta ze zmiennym kodem CVV to narzędzie przygotowane w odpowiedzi na rosnącą popularność zakupów online, a także coraz częściej poruszaną kwestię zabezpieczeń kart płatniczych przed potencjalnymi oszustwami i kradzieżami danych - powiedział Maciej Szczechura, Członek Zarządu Getin Noble Banku.
Szczechura przekonuje, że dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, karta Dynamic CVV gwarantuje najwyższy poziom ochrony, zapewniając przy tym jeszcze większy komfort korzystania z płatności internetowych.
To nie pierwsza innowacja od Oberthur Technologies, jeśli chodzi o karty płatnicze, jednak do tej pory firma skupiała się raczej na kwestiach użytkowych i praktycznych. Np. stworzyła kartę, która łączyła w sobie funkcje karty debetowej i kredytowej oraz taką (Visa Simply One), która częścią operacji obciążała konto klienta, a częścią linię kredytową. Była też karta wyświetlająca stan salda konta (MasterCard display). Każdy ze wspomnianych wyżej projektów był wdrażany przez Getin Bank.
Nie wiadomo jeszcze ile klient będzie musiał zapłacić za wydanie karty z dynamicznym kodem CVV, jednak za model MasterCard display bank pobierał opłatę w wysokości 50 zł.
Maciej Szczechura, Członek Zarządu Getin Noble Banku.
Uważam, że to rewolucyjne rozwiązanie to konieczny krok w stronę bezpieczeństwa usług finansowych. Fakt, że zdecydowaliśmy się go wykonać, jako pierwsi na świecie uważam za nasz wielki sukces.