
Jeśli więc ktoś ma pomysł na jakąś rzecz, ale brakuje mu do jej stworzenia odpowiedniego sprzętu czy miejsca, to FabLab jest dla niego.
„Nie od razu Rzym zbudowano, ale jeden dzień to wystarczająco dużo by stworzyć grę od zera. Podczas warsztatów nauczycie się podstaw obsługi silnika do tworzenia gier Unity oraz przygotujecie prototyp gry komputerowej. Początkujący mile widziani” – zachęca łódzki FabLab na swojej stronie WWW.
Obecnie te dwa lata inwestowania, pracy własnej, nieodpłatnej, organicznej sprawiły, ze Fab Lab Łódź stał się istotnym przedsięwzięciem na skale Polski, gdzie każdy może przyjść, spróbować sił w praktyce i realizować swoje projekty. Wspólnie uczyć się i wymieniać wiedzą techniczną oraz praktyczną w sposób totalnie odmienny niż znamy z uczelni. Budując maszynę czy też układ scalony naturalnie nabieramy umiejętności, tym bardziej robimy to nie z poziomu auli, tylko od razu w praktyce i pozytywnej grupie osób.
Urzeczywistnianiem idei zachęca do zagoszczenia w swoich progach FABLab Trójmiasto. Okazuje się bowiem, że w Trójmieście nie tylko uczą się drukowania 3D, ale nawet sami budują drukarki do takiej pracy. Zbudowano tam także frezarkę CNC, longi (długie deskorolki), wykonano odciąg cyklonowy i grenlandzki kajak typu Skin on Frame oraz wiele innych ciekawych konstrukcji.
Obserwując popularność FabLabów, które w dużej mierze opierają się na idei DIY (Zrób To Sam) można chyba bez nadużyć stwierdzić, że zaspokajają one potrzeby tworzenia, bycia kreatywnym i „przedrukowywania” obrazów powstałych w naszych głowach na konkret. W FabLabach, które powstają na całym świecie, uczestnicy realizują najdziwniejsze pomysły. Torba do dyskretnego krzyku, przeglądarka internetowa dla papug, budzik, któremu trzeba udowodnić, że naprawdę się wstało, bo inaczej nie przestanie dzwonić, jednym słowem wszystko, co podyktuje wyobraźnia.
Dajmy ludziom narzędzia, przestrzeń i wiedzę, a zrealizują każdy projekt. Wydaje nam się wciąż, że potrzebujemy ogromnej technologii i wielkich pieniędzy, by realizować skomplikowane projekty, ale FabLaby udowadniają, że jest inaczej, udowadniają, że większość ludzi na tej planecie nie jest zlewką, lecz źródłem. I jeśli tylko pozwoli im się rozwinąć skrzydła i twórczo działać, są w stanie samodzielnie rozwiązać większość swoich problemów.
Napisz do autorki: izabela.marczak@innpoland.pl