Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej przełamuje bariery i od 1 czerwca zmienia swój status. W najbliższy poniedziałek uczelnia jako pierwsza w Polsce stanie się prywatnym uniwersytetem.
Innowacyjność, odwaga w działaniu oraz dbanie o wysokie standardy kształcenia i badań naukowych - te wartości świadczą o jakości uczelni. Od momentu powstania SWPS inwestuje w rozwój nauki i prowadzi projekty badawcze na wysokim poziomie. Przygotowuje studentów do wyzwań współczesnego rynku pracy poprzez udostępnianie im nowoczesnego kształcenia, opartego na badaniach o międzynarodowych standardach i wiedzy praktycznej.
Niedawno SWPS zdobyło kolejne uprawnienia doktorskie. Uczelnia posiadając 6 uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora w 5 dyscyplinach (psychologii, kulturoznawstwie, socjologii, prawie i literaturoznawstwie) uzyskało możliwość zmiany nazwy na uniwersytet przymiotnikowy określający profil uczelni. Oficjalna nazwa uczelni brzmi SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, w skrócie Uniwersytet SWPS.
Co zmiana oznacza dla kadry i studentów?
Zdaniem profesor Ewy Trzebińskiej, tak jak każdy sukces, zmiana ta oznacza wiatr w żagle dla kadry. – Myślę, że wobec tego będzie działo się jeszcze więcej rzeczy w sferze naukowej, dydaktycznej, życia uczelni, które będą realizacją naszych zamiarów i wyobrażeń o tym jaka powinna być jak najlepsza uczelnia. Będziemy realizować z wiarą, że będzie nam to wychodziło jak dotychczas – zaznacza Trzebińska.
Dla studentów zmiana oznacza przede wszystkim, że będą mieli mocny dowód na studiowanie w bardzo dobrym miejscu. W ocenie prof. Trzebińskiej da im to zarówno satysfakcję i zachętę do nauki, a także poczucie, że dobrze gospodarują swoim czasem. – To będzie miało też taki skutek, że ich dyplomy będą jeszcze bardziej wiarygodne dla przyszłych pracodawców – dodaje profesor.
Z kolei profesor Teresa Gardocka, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i wykładowczyni prawa podkreśla, że teraz dzięki temu SWPS może m.in. aplikować o poważniejsze badania, wchodzić w kontakty z coraz większymi i sławniejszymi gremiami uczonych. – Możemy też przyciągać najlepsze młode umysły. Jesteśmy z tego dumni i czujemy ciężar tego słowa uniwersytet. Czujemy, że osiągnęliśmy coś więcej i mamy najlepszą wolę, włożenia maksymalnego wysiłku, by temu słowu sprostać – opowiada prof. Teresa Gardocka.
Dla kogo nowy Uniwersytet
Uniwersytet SWPS oferuje praktyczne programy studiów dostosowane do wymagań dynamicznego rynku pracy, takie jak psychologia, neurokognitywistyka, prawo, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, psychokryminalistyka, komunikacja wizualna, grafika czy wzornictwo.
Uczelnia współpracuje z ponad tysiącem firm i instytucji, które umożliwiają studentom realizację praktyk, staży i zdobycie zatrudnienia jeszcze przed końcem nauki. Innowacyjne metody kształcenia oraz partnerskie relacje studentów i naukowców pozwalają im pracować w multidyscyplinarnych zespołach i realizować nowatorskie projekty.
Wielki prestiż
O wysokim poziomie naukowym Uniwersytetu SWPS mają też świadczyć kolejno zdobywane uprawnienia doktorskie, habilitacyjne i najwyższe oceny parametryczne (A+). Naukowcy zrealizowali 348 projektów w 2014 roku w ramach dofinansowania NCN, NCBiR, a także FNP na kwotę prawie 30 mln złotych i 13 projektów europejskich ze środków EFS w ramach PO KL na kwotę ponad 23 mln zł.
– Nasz sukces jest godny najwyższego uznania i chylę czoła przed wszystkimi, którzy się do tego przyczynili. Jestem przekonany, że nowa nazwa uczelni wzmocni uzasadnioną dumę z pracy i studiów w Uniwersytecie SWPS – podkreśla prof. Andrzej Eliasz, Rektor.
Założycielom SWPS zależało na stworzeniu akademickiej uczelni, z której pracownicy i studenci byliby dumni, i z którą by się w pełni utożsamiali. Kamieniem węgielnym SWPS przy jej tworzeniu było nastawienie na bardzo wysoką jakość dydaktyki i badań naukowych na poziomie światowym oraz pragnienie stworzenia bardzo dobrego zaplecza organizacyjnego. Takie założenie przyczyniło się do formowania kultury pracy, która przyciągała najlepszych. Spełnienie tych dążeń nie byłoby możliwe bez talentów i zaangażowania pracowników wszystkich działów oraz studentów SWPS.
prof. Tomasz Zaleśkiewicz, Dziekan Wydziału Zamiejscowego we Wrocławiu
Wielu badaczy z naszej uczelni zajmuje czołową pozycję w nauce międzynarodowej. Publikujemy nasze prace w najważniejszych pismach naukowych, a także w renomowanych podręcznikach z niemal wszystkich obszarów psychologii. Zdobywamy międzynarodowe granty. Nasi pracownicy są edytorami i recenzentami w najwyżej notowanych czasopismach naukowych. Organizujemy znaczące międzynarodowe konferencje i sympozja. Można zatem powiedzieć, że współtworzymy naukę światową; jesteśmy jej ważną częścią.