16-latek z Trzebini przywiózł złoty medal z ogólnoświatowego konkursu informatycznego. Pokonał 175 zespołów!

16-latek z Trzebini do Bukaresztu trafił po wygraniu konkursu dla młodych naukowców E(x)plory 2015
16-latek z Trzebini do Bukaresztu trafił po wygraniu konkursu dla młodych naukowców E(x)plory 2015 facebook.com/Explory
Wojtek Różowski to 16-latek z Trzebini, niewielkiego miasteczka między Krakowem a Katowicami. Ten „Padawan Programowania”, jak sam o sobie pisze, wrócił właśnie z Bukaresztu ze złotym medalem zdobytym w ogólnoświatowym konkursie informatycznym Infomatrix za projekt systemu operacyjnego.


Nastolatek-programista
Uczy się dopiero w pierwszej klasie liceum w Krzeszowicach, ale jego praca badawcza pod tytułem "Modularny system operacyjny" została już w marcu nagrodzona na konkursie naukowym E(x)plory 2015. Jak wyjaśnia Wojtek w swoim internetowym CV:
Wojtek Różowski, laureat konkursu Infomatrix w kategorii Programowanie

Mój projekt "Modularny system operacyjny" jest praktyczną impementacją pracy zgłoszonej rok temu, rozwiniętą podczas stażu badawczo-rozwojowego w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Stworzony system charakteryzuje się dużą stabilnością i przenośnością a ponadto jest częściowo zgodny ze standardem POSIX.

Ogólnie rzecz biorąc, praca nastolatka to projekt systemu operacyjnego, który może być implementowany na różnych platformach sprzętowych, od komputerów, przez smartfony i tablety po serwery. Jego cechą charakterystyczną jest wysoka stabilność, zaś to, że jest do pewnego stopnia zgodny z POSIX oznacza, że odpowiada na próbę unifikacji różnych odmian systemu operacyjnego Unix.
Projekt udoskonalany
Z pierwszą wersją tego projektu Wojtek pokazał się na zeszłorocznej edycji E(x)plorerów. W ramach nagrody Jury otrzymał propozycję stażu w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych, gdzie rozwijał swój projekt.

W marcu tego roku zaprezentował praktyczne wdrożenie pracy teoretycznej, za co otrzymał 10 tysięcy złotych i przepustkę na finał konkursu Infomatrix w stolicy Rumunii. Zawody te, organizowane od 2003 roku, są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych w środowisku młodych informatyków. Oceniając zgłoszone projekty, jury - złożone z przedstawicieli świata nauki i koncernów branżowych, takich jak IBM - ocenia ich innowacyjność, wykonanie oraz możliwość praktycznego zastosowania.
Pobił wszystkich z zagranicy
W bieżącej edycji 16-letni Polak pokonał ponad 175 zespołów z 32 państw. Projekty można było zgłaszać w pięciu kategoriach: programowanie, kontrola sprzętu, grafika komputerowa, krótki film oraz robotyka i w dwóch kategoriach wiekowych (licealiści i studenci).

Różowski ma w swoim krótkim życiorysie szereg imponujących sukcesów. W wieku 12 lat zdobył drugie miejsce w konkursie zorganizowanym przez Fundację FOR Leszka Balcerowicza, gdzie pokazał dwuminutowy film poklatkowy, w 2012 r. przeszedł trójstopniowe zawody informatyczne przygotowywane co roku przez Kuratora Oświaty - tam zmierzył się w sumie z ok. 2 tys. uczniów i tytuł laureata zdobył jako jeden z 20 uczestników.


Zaledwie dwa miesiące później wygrał ogólnopolski konkurs organizowany przez Polskie Towarzystwo Informatyczne "TIK?-TAK!", zaś w następnym roku ponownie zwyciężył w konkursie Kuratora Oświaty. Za wybitne osiągnięcia naukowe został uhonorowany nagrodą Marszałka Województwa Małopolskiego. Na początku tego roku zakwalifikował się do "Małopolskiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych", projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, budżetu państwa oraz budżetu Województwa Małopolskiego.

Jak wyjaśnia nastolatek, wolny czas dzieli między swoje pasje związane z programowaniem, muzyki power metalowej, gier fabularnych, żeglarstwa i krótkofalarstwa a charytatywnym wspieraniem małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.