186 tysięcy mieszkańców i blisko 22 tysiące firm - tak w liczbach przedstawić można Rzeszów. Od niedawna dopisać możemy jeszcze jedną liczbę: 2. To miejsce, które miasto zajęło w rankingu miast uczących się opublikowanym przez Fundację Schumana.
Rzeszów jak stolica
Na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się Warszawa, która zdobyła 54,9 punktu na 100 możliwych do uzyskania. Najgorzej oceniono stolicę pod względem łatwości prowadzenia biznesu - w tej kategorii otrzymała zaledwie 2,2 punktu.
Nieznacznie niżej od Warszawy uplasował się Rzeszów z wynikiem 53,3 punktu, co dało mu drugą pozycję. Miasto to wyprzedziło w ten sposób m.in. Poznań, Kraków, Opole, Katowice czy też Wrocław.
Rzeczywiście do tej pory Rzeszów lądował wysoko w różnego rodzaju zestawieniach. Znalazł się między innymi na siódmym miejscu w rankingu dotyczącym polskich miast, w których żyje się najlepiej. Wyprzedził wtedy między innymi Wrocław, Gdańsk czy Katowice. Europejskie Zgromadzenie Biznesu oraz Klub Rektorów Europy z siedzibą w Oksfordzie wyróżnił Rzeszów nagrodą „Zjednoczona Europa”. Niejednokrotnie uznawano też Rzeszów za najlepiej zarządzaną jednostkę samorządową. Jak doszło do tych sukcesów?
Dolina Lotnicza i specjalizacje
Autorzy rankingu docenili Rzeszów między innymi za konsekwentne rozwijanie nowych technologii. – Te nowoczesne technologie to zasługa głównie klastra Dolina Lotnicza, który działa w naszym regionie. Bez nowoczesnych technologii i innowacji nic się tu nie zdziała – mówi prezydent Sieńko. W skład stowarzyszenia Dolina Lotnicza wchodzi obecnie ponad 100 podmiotów z regionu. Łącznie oferują dziesiątki tysięcy miejsc pracy, a eksportowane towary wycenia się na dwa miliardy złotych.
W rankingu miast uczących się Rzeszów otrzymał 72,4 punktu za współpracę. To właśnie efekt działania klastrów. – Firmy zdrowo ze sobą współpracują. Każdy z nich przyciąga do regionu następne firmy z dziedziny lotnictwa – podkreśla prezydent Sieńko. Oprócz Doliny Lotniczej w regionie działa również klaster Informatyka Podkarpacka, zaś w samym Rzeszowie swoją centralę ma Asseco Poland, jedna z największych rodzimych firm IT.
– Po wejściu w życie nowych unijnych wytycznych związanych z nową Strategią na rzecz Inteligentnego i Zrównoważonego Rozwoju, musiała skrócić się lista inteligentnych specjalizacji regionów. Udało się jednak wynegocjować przynajmniej trzy, zamiast jednego, specjalizacje w regionie. Ułatwiają one finansowanie projektów. My postawiliśmy na lotnictwo i kosmonautykę, informatykę, a także jakość życia – informuje dr Piotr Zawada, wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
Edukacja i kadry
Z powodu tych właśnie specjalizacji rozwija się mocno szkolnictwo. – W Rzeszowie jest 353 studentów na 1000 mieszkańców. Miasto jest pod tym względem liderem w Europie – mówi dr Zawada. W związku z Doliną Lotniczą powstały też nowe kierunki kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych, m.in. technik-awionik i technik eksploatacji portów i terminali. – Chętnych do nauki było bardzo wielu – dodaje prezydent Sieńko.
Miasto zachęca do nauki już najmłodszych - na Politechnice Rzeszowskiej organizowana jest również Politechnika Dziecięca. – Chcemy zaszczepić zainteresowanie naukami ścisłymi od najmłodszych lat – dodaje Sieńko. – Na jednym z kierunków studenci uczą się na przykład obsługi obrabiarki sterowanej numerycznie. Dzięki temu, gdy trafią do pracy, już po dwóch tygodniach mogą stać się solidnymi, samodzielnymi pracownikami – wskazuje prezydent. Między innymi dlatego Rzeszów otrzymał tak wysoki wynik w kategorii Kapitał Ludzki – aż 92,5 punktu na 100.
Kapitał Ludzki
W Rzeszowie regularnie przybywa też mieszkańców. W tej chwili jest ich ok. 185 tysięcy. – Od 2005 przyłączamy do Rzeszowa stopniowo okoliczne miejscowości, ale to nie jest wyłączny powód wzrostu. Przeprowadziliśmy badania na jednym z nowych, rzeszowskich osiedli. Okazało się, że 80 proc. osób nigdy wcześniej nie mieszkało w Rzeszowie – mówi prezydent Sieńko.
Doktor Piotr Zawada z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zwraca jeszcze uwagę na dużą ilość organizacji pozarządowych, które działają w regionie. W Bazie Rzeszowskiego Centrum Organizacji Pozarządowych znaleźć można ich aż 226. Społeczeństwo angażuje się w rozwój regionu.
Problemy regionu
W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu. Największym problemem, z jakim ma do czynienia region, jest obecnie zdaniem dr Zawady bezrobocie wtórne. – 90 proc. osób, które zgłaszają się do Urzędu Pracy, to osoby, które do niego wracają. Jest tu Asseco Poland, WSK czy United Technology Corporation, ale to wciąż za mało dużych firm, które oferowałyby stabilne zatrudnienie – mówi. Bezrobocie w Rzeszowie utrzymuje się na poziomie 8,4 proc., co jest przeciętnym wynikiem wśród największych 12 metropolii Polski.
Mimo wszystko można uwierzyć w hasło reklamowe miasta: Rzeszów – Stolica Innowacji.
Napisz do autora: adam.turek@innpoland.pl
Reklama.
Anna Radwan, Prezes Fundacji Schumana
Pod lupą znalazło się 66 polskich miast na prawach powiatu. Bardzo od siebie różnych pod względem wielkości, struktury społecznej czy historii. Chcieliśmy jednak sprawdzić, jak wykorzystały 25 lat transformacji – czy udało im się zbudować gospodarkę opartą na wiedzy? W naszym zestawieniu bierzemy pod uwagę infrastrukturę produkcyjną, kapitał ludzki, skłonność do współpracy. Badamy stan infrastruktury podstawowej i komunikacyjnej, a także to, czy dane miasto jest przyjazne biznesowi. Czytaj więcej
Stanisław Sieńko, Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa
Cieszymy się, że działania miasta są zauważane na zewnątrz. Tym bardziej, że ranking miast uczących się przygotowano z użyciem bardzo rozbudowanych danych z GUS, ZUS, UKE, Ministerstwa Pracy, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Komendy Głównej Policji. Jednak Rzeszów znajdował się już do tej pory w czołówce wielu rankingów dotyczących polskich i europejskich miast.