Podczas ostatniego rozdania godeł „Teraz Polska”, jedno z nich trafiło do naukowców z Katedry Systemów Multimedialnych z Politechniki Gdańskiej. Nagrodzono ich za wynalazek CyberOko, który od marca jest już w sprzedaży. Sukces projektu to jednak efekt głównie determinacji badaczy, a nie samego pomysłu.
Prace nad CyberOkiem trwały kilka lat. Jednak już w 2013 roku uznano je w krajowym konkursie za „Wynalazek roku 2013”. Pokonało wtedy 59 innych projektów. Nad projektem CyberOka pracował zespół z Katedry Systemów Multimedialnych pod przewodnictwem profesora Andrzeja Czyżewskiego.
Wynalazek dla chorych
Wynalazek pomaga w diagnozie i terapii pacjentów sparaliżowanych, a także tych w śpiączce. – Na cały projekt składa się kilka urządzeń – mówi profesor Andrzej Czyżewski. Po pierwsze jest tu system śledzenia wzroku, który umożliwia sparaliżowanym pacjentom komunikowanie się z otoczeniem. Wystarczy, że patrzą na konkretne miejsce na monitorze. Mogą w ten sposób komunikować się za pomocą obrazów czy też wyrazów, składając je chociażby z poszczególnych liter.
System wykorzystuje również encefalografię, czyli metodę badania mózgu za pomocą zdjęć rentgenowskich, a także drukarkę zapachów i technologię badania słuchu. – Sercem jest jednak oprogramowanie, które rozwinęliśmy w Katedrze Systemów Multimedialnych – mówi profesor Czyżewski. Profesor dodaje, że właśnie otrzymali od Narodowego Centrum Nauki grant na dalszy rozwój metodyki badań za pomocą urządzenia.
Jak sprzedać wynalazek
CyberOko udało się już nawet skomercjalizować. W marcu powstała spółka spin-off AssisTech, która sprzedaje system jako C-Eye. Urządzenie znaleźć można znaleźć na razie w 7 ośrodkach w Polsce, m.in. w klinikach, które zajmują się pacjentami z paraliżem. – Komercjalizacja wynalazkównaukowych niezbyt często się udaje. Kierowaliśmy się jednak misją społeczną i uparliśmy się – stwierdza profesor. Mówi też, że jego katedra jest bardziej niż średnio efektywna w skali krajowej. – Wdrożyliśmy już kilka rozwiązań.
W portfolio skomercjalizowanych projektów Katedry Systemów Multimedialnych znaleźć można: system sterowania komputerem za pomocą gestów, komputerowy interfejs aromatowy, zestaw sprzętowo-programowy do wspomagania i rozwijania procesu rozumienia mowy u uczniów, stymulator uwagi słuchowej i wzrokowej, czy też interfejs do synchronizacji półkul mózgowych.
Sam profesor Czyżewski nagradzany był wielokrotnie w trakcie swojej kariery. Pierwszą nagrodę otrzymał z rąk premiera jeszcze w 2000 roku. Jest również autorem 10 polskich i 5 międzynarodowych patentów w dziedzinie nauk komputerowych i technologii medycznych.