Inteligentne zegarki wciąż traktowane są głównie jako gadżety. Są duże i niewygodne, a bateria wymaga częstego ładowania. To jak drugi smartfon, bez którego często możesz się obyć. Jeszcze dziwniejsze wydaje się noszenie klasycznego zegarka i... fitnessowej opaski.
Zegarek przez wielu wciąż traktowany jest jako stylowy dodatek do ubioru. Dzięki rozwiązaniu polskiej firmy uBirds, każdy zegarek można zmienić w inteligentne urządzenie. Jak? Wszystkie czujniki i moduły schowane są w pasku. Bo to właśnie inteligentny, skórzany i ręcznie szyty pasek o nazwie Unique jest pierwszym produktem firmy.
Funkcje na pasku
Dzięki połączeniu wibracji i diod LED zegarek informuje o typach powiadomień, które przyszły na telefon użytkownika. Każdy rodzaj informacji można skonfigurować, by reagować tylko na te najpilniejsze. Wbudowany tracker śledzić będzie kroki, prędkość, przebyty dystans i spalone kalorie. Unique powiadamia również użytkownika, gdy ten zostawi gdzieś swój telefon i oddali się od niego z zegarkiem na ręku.
Najciekawsze są jednak funkcje, które można najmocniej spersonalizować. Pierwszą z nich jest kontrola gestami. Przez stuknięcie w pasek jedno- lub dwukrotnie czy też potrząśnięcie nim możemy wykonać jedną z czynności, które wcześniej zaprogramowaliśmy, jak np. odrzucenie połączenia, wysłanie SMS-a o ustalonej treści czy też kontrola odtwarzacza muzyki. W module NFC można z kolei umieszczać przepustki do siłowni, pracy i wiele innych.
Początki medyczne
Zespół zaczął wspólną pracę kilka lat temu. Paweł Karczewski i Patryk Lamprecht to dwaj inżynierowie biomedycy z wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Po raz pierwszy połączyli siły w 2011 roku, by stworzyć holter do bezdechu sennego. Wtedy działali jeszcze jako Machatronics Team. Wywalczyli drugie miejsce w międzynarodowym konkursie Analog Design Contest 2012 organizowanym przez Texas Instruments. Byli najmłodszym zespołem w finałowej czwórce konkursu. Rok później z projektem koszulki do diagnozy bezdechu sennego trafili do finału konkursu Intel Business Challenge 2013.
Wejście na rynek urządzeń medycznych okazał się jednak za trudny. Założyciele uBirds postanowili stworzyć produkt skierowany dla szerszego grona odbiorców, czyli właśnie Unique – inteligentny pasek do zegarków. Po pierwszej rundzie finansowania zespół zbudował siedmioosobowy zespół i stworzył prototyp paska. Obecnie, z konferencji na konferencję, zbiera coraz większe wsparcie od inwestorów.