
Korespondencja, która prowadzona jest elektronicznie, nie będzie wymagała certyfikowanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Za równoważne z podpisem odręcznym będą uznawane także inne podpisy, np. składane za pomocą dowodu osobistego, e-PUAP, czy inne podpisy spełniające wymagania określone w przepisach międzynarodowych lub unijnych.
Doprecyzowano przepis uprawniający Urząd Patentowy do częściowego zwolnienia zgłaszającego z opłaty za zgłoszenie. Dopuszczono możliwość ubiegania się o częściowe zwolnienie z opłaty za zgłoszenie również dla znaków towarowych i wzorów przemysłowych. Po zmianach zwolnienie wzrośnie do poziomu 80 proc. wartości opłaty.
W stosunku do wynalazków i wzorów użytkowych, wprowadzono tzw. ulgę w nowości. Oznacza to, że możliwe będzie dla zgłaszającego uzyskanie patentu, mimo ujawnienia wynalazku przez osoby trzecie, jeżeli nastąpi ono nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem zgłoszenia i spowodowane było oczywistym nadużyciem w stosunku do zgłaszającego lub jego poprzednika prawnego.
Wprowadzenie listów zgody umożliwi uzyskanie praw ochronnych na znaki towarowe podobne, pod warunkiem zawarcia pomiędzy zgłaszającym, a uprawnionym z wcześniejszego znaku towarowego, umowy o koegzystencji, lub wyrażenia (przez uprawnionego z wcześniejszego znaku towarowego), zgody na udzielenie prawa ochronnego na późniejszy, podobny znak towarowy.
Jak mówi nam rzecznik patentowy Leszek Widmański, jeden z autorów serwisu Lookreatywni.pl, zmiany te przynoszą zarówno usprawnienia, jak i zupełne nowości w prawie.
Są to zarówno zmiany porządkujące i doprecyzowujące, jak i szereg nowych w polskim ustawodawstwie rozwiązań prawnych. Zmiany te należy ocenić jako krok w dobrym kierunku, dostosowanie prawa własności przemysłowej do regulacji międzynarodowych, ale też upraszczające w wielu przypadkach uzyskiwanie ochrony przez zgłaszających. Trzeba jednak zauważyć, że nie są to jednak rozwiązania, które zasadniczo wpływają na czas potrzebny na uzyskanie ochrony i długość trwania postępowań zgłoszeniowych
To nie koniec pozytywnych wydarzeń w temacie pozyskiwania patentów. Polska Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości zapowiedziała kolejną odsłonę konkursu, w którym przedsiębiorcy ubiegający się o przyznanie patentu albo zarejestrowanie wzorów przemysłowych i użytkowych, mogą starać się o dofinansowanie na te cele. Łączna pula dotacji wynosi 200 mln zł, a środki pochodzą z programu Inteligentny Rozwój.
Środki przyznane przez PARP będzie można przeznaczyć m.in. na pokrycie takich kosztów jak: opłaty urzędowe za zgłoszenie wynalazku lub wzoru, zatrudnienie rzecznika patentowego, zakup analiz czy ekspertyz oraz tłumaczenie dokumentacji. Można je też pozyskać na: realizację ochronę własności przemysłowej, czyli pokrycie kosztów prowadzenia postępowania przed zagranicznymi urzędami patentowymi w celu unieważnienia, czy też wygaśnięcie patentu.
Napisz do autora: jakub.wolosowski@innpoland.pl