Dzięki wynalazkowi naukowców z Lublina internet może działać o wiele szybciej - nawet stokrotnie!

Naukowcy z Lublina przyspieszą internet. Nawet stokrotnie!
Naukowcy z Lublina przyspieszą internet. Nawet stokrotnie! Fot. J. Krzysiak, SAF PL / Politechnika Lubelska
Na Politechnice Lubelskiej opracowano technologię, która przyniesie radość wszystkim internautom na świecie. Po jej zastosowaniu czas ściągnięcia filmu nie będzie liczony w minutach, ale w sekundach. Naukowcy mówią nawet o stukrotnym zwiększeniu prędkości przesyłania danych w sieciach informatycznych.

Lata badań
Pracownicy Instytutu Elektroniki i Technik Informacyjnych PL od dwóch lat przeprowadzali badania na specjalistycznym sprzęcie. Ich celem było opracowanie całkowicie optycznego przełącznika fotonicznego. Udało im się, a dzięki ich odkryciu buszowanie po internecie może być o wiele szybsze.

Żeby stworzyć takie układy, powstały stanowiska badawcze w Laboratorium Wdrożeń PL o wartości 8 mln zł. W ich skład wchodzą: lasery ekscymerowe, specjalnie opracowane układy ich chłodzenia oraz urządzenia do eliminacji drgań. – Jednym z podstawowych problemów stawianych współczesnym sieciom informatycznym jest zwiększenie szybkości przesyłania informacji – mówi prof. Piotr Kisała, kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych.

Z czym to się je?
Jak tłumaczy naukowiec, obecnie najczęściej wykorzystuje się przełączniki optyczne elektroniczne, które łączą linie światłowodowe za pośrednictwem urządzeń optoelektronicznych. Sygnał optyczny pochodzący z linii światłowodowej zamieniany jest na sygnał elektroniczny, przełączanie wykonywane jest elektronicznie, po czym sygnał z powrotem zamieniany jest na optyczny i wprowadzany do światłowodu.


– Taka zamiana sygnału optycznego na elektroniczny i elektronicznego na optyczny wiąże się ze stratami zarówno amplitudy samego sygnału, jak i prędkości przełączania – wyjaśnia prof. Kisała.

Żeby wykluczyć wspomniane wyżej straty, zespół stworzył w pełni optyczny przełącznik fotoniczny zapisany wewnątrz włókna światłowodowego. Dzięki tej technologii sygnał zachowa świetlną formę przy każdym zastosowanym protokole transmisji i prędkości. Równie ważne jest to, że jego żywotność będzie większa od istniejących przełączników.
Prof. Piotr Kisała

Wprowadzenie do istniejących sieci naszych przełączników optycznych będzie równoznaczne z posiadaniem szybszych i nowocześniejszych elementów sieci teleinformatycznych. Już istniejące sieci wyposażone w takie przełączniki będą pracowały efektywniej. Spowoduje to wzrost innowacyjności firm, które zdecydują się na posiadanie tej technologii

Przyspieszy, ale o ile?
Na antenie regionalnego Akademickiego Radia Centrum prof. Kisała tłumaczy dodatkowo, że zwiększenie prędkości sieci poprzez zastosowanie takiego przełącznika jest rzędu kilkuprocent dla każdego z użytkowników, więc wyliczenie dokładne wartości o ile procent zwiększymy prędkość całego traktu światłowodowego jest praktycznie niemożliwe.

– To zależy od ilu jest użytkowników podpiętych na takim przełączniku, zależy od tego z jakich serwisów oni korzystają. Czy wymagane jest częste przełączanie sygnału, czy nie. Na przykład czy oglądają strony internetowe, czy rozmawiają przez Skype'a – zaznacza kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych PL.

Przełączniki fotoniczne będą mogły być wykorzystywane nie tylko w sieciach optycznych, ale również w układach: regeneracji sygnałów, logiki optycznej, pamięci optycznych czy konwersji długości fali z regeneracją sygnału. Rozwiązaniem zainteresowanych jest już wiele firm.

Napisz do autora: jakub.wolosowski@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.