Dzięki wynalazkowi naukowców z Lublina internet może działać o wiele szybciej - nawet stokrotnie!

Naukowcy z Lublina przyspieszą internet. Nawet stokrotnie!
Naukowcy z Lublina przyspieszą internet. Nawet stokrotnie! Fot. J. Krzysiak, SAF PL / Politechnika Lubelska
Na Politechnice Lubelskiej opracowano technologię, która przyniesie radość wszystkim internautom na świecie. Po jej zastosowaniu czas ściągnięcia filmu nie będzie liczony w minutach, ale w sekundach. Naukowcy mówią nawet o stukrotnym zwiększeniu prędkości przesyłania danych w sieciach informatycznych.

Lata badań
Pracownicy Instytutu Elektroniki i Technik Informacyjnych PL od dwóch lat przeprowadzali badania na specjalistycznym sprzęcie. Ich celem było opracowanie całkowicie optycznego przełącznika fotonicznego. Udało im się, a dzięki ich odkryciu buszowanie po internecie może być o wiele szybsze.

Żeby stworzyć takie układy, powstały stanowiska badawcze w Laboratorium Wdrożeń PL o wartości 8 mln zł. W ich skład wchodzą: lasery ekscymerowe, specjalnie opracowane układy ich chłodzenia oraz urządzenia do eliminacji drgań. – Jednym z podstawowych problemów stawianych współczesnym sieciom informatycznym jest zwiększenie szybkości przesyłania informacji – mówi prof. Piotr Kisała, kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych.

Z czym to się je?
Jak tłumaczy naukowiec, obecnie najczęściej wykorzystuje się przełączniki optyczne elektroniczne, które łączą linie światłowodowe za pośrednictwem urządzeń optoelektronicznych. Sygnał optyczny pochodzący z linii światłowodowej zamieniany jest na sygnał elektroniczny, przełączanie wykonywane jest elektronicznie, po czym sygnał z powrotem zamieniany jest na optyczny i wprowadzany do światłowodu.


– Taka zamiana sygnału optycznego na elektroniczny i elektronicznego na optyczny wiąże się ze stratami zarówno amplitudy samego sygnału, jak i prędkości przełączania – wyjaśnia prof. Kisała.

Żeby wykluczyć wspomniane wyżej straty, zespół stworzył w pełni optyczny przełącznik fotoniczny zapisany wewnątrz włókna światłowodowego. Dzięki tej technologii sygnał zachowa świetlną formę przy każdym zastosowanym protokole transmisji i prędkości. Równie ważne jest to, że jego żywotność będzie większa od istniejących przełączników.
Prof. Piotr Kisała

Wprowadzenie do istniejących sieci naszych przełączników optycznych będzie równoznaczne z posiadaniem szybszych i nowocześniejszych elementów sieci teleinformatycznych. Już istniejące sieci wyposażone w takie przełączniki będą pracowały efektywniej. Spowoduje to wzrost innowacyjności firm, które zdecydują się na posiadanie tej technologii

Przyspieszy, ale o ile?
Na antenie regionalnego Akademickiego Radia Centrum prof. Kisała tłumaczy dodatkowo, że zwiększenie prędkości sieci poprzez zastosowanie takiego przełącznika jest rzędu kilkuprocent dla każdego z użytkowników, więc wyliczenie dokładne wartości o ile procent zwiększymy prędkość całego traktu światłowodowego jest praktycznie niemożliwe.

– To zależy od ilu jest użytkowników podpiętych na takim przełączniku, zależy od tego z jakich serwisów oni korzystają. Czy wymagane jest częste przełączanie sygnału, czy nie. Na przykład czy oglądają strony internetowe, czy rozmawiają przez Skype'a – zaznacza kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych PL.

Przełączniki fotoniczne będą mogły być wykorzystywane nie tylko w sieciach optycznych, ale również w układach: regeneracji sygnałów, logiki optycznej, pamięci optycznych czy konwersji długości fali z regeneracją sygnału. Rozwiązaniem zainteresowanych jest już wiele firm.

Napisz do autora: jakub.wolosowski@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.