Na Politechnice Lubelskiej opracowano technologię, która przyniesie radość wszystkim internautom na świecie. Po jej zastosowaniu czas ściągnięcia filmu nie będzie liczony w minutach, ale w sekundach. Naukowcy mówią nawet o stukrotnym zwiększeniu prędkości przesyłania danych w sieciach informatycznych.
Lata badań
Pracownicy Instytutu Elektroniki i Technik Informacyjnych PL od dwóch lat przeprowadzali badania na specjalistycznym sprzęcie. Ich celem było opracowanie całkowicie optycznego przełącznika fotonicznego. Udało im się, a dzięki ich odkryciu buszowanie po internecie może być o wiele szybsze.
Żeby stworzyć takie układy, powstały stanowiska badawcze w Laboratorium Wdrożeń PL o wartości 8 mln zł. W ich skład wchodzą: lasery ekscymerowe, specjalnie opracowane układy ich chłodzenia oraz urządzenia do eliminacji drgań. – Jednym z podstawowych problemów stawianych współczesnym sieciom informatycznym jest zwiększenie szybkości przesyłania informacji – mówi prof. Piotr Kisała, kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych.
Z czym to się je?
Jak tłumaczy naukowiec, obecnie najczęściej wykorzystuje się przełączniki optyczne elektroniczne, które łączą linie światłowodowe za pośrednictwem urządzeń optoelektronicznych. Sygnał optyczny pochodzący z linii światłowodowej zamieniany jest na sygnał elektroniczny, przełączanie wykonywane jest elektronicznie, po czym sygnał z powrotem zamieniany jest na optyczny i wprowadzany do światłowodu.
– Taka zamiana sygnału optycznego na elektroniczny i elektronicznego na optyczny wiąże się ze stratami zarówno amplitudy samego sygnału, jak i prędkości przełączania – wyjaśnia prof. Kisała.
Żeby wykluczyć wspomniane wyżej straty, zespół stworzył w pełni optyczny przełącznik fotoniczny zapisany wewnątrz włókna światłowodowego. Dzięki tej technologii sygnał zachowa świetlną formę przy każdym zastosowanym protokole transmisji i prędkości. Równie ważne jest to, że jego żywotność będzie większa od istniejących przełączników.
Przyspieszy, ale o ile?
Na antenie regionalnego Akademickiego Radia Centrum prof. Kisała tłumaczy dodatkowo, że zwiększenie prędkości sieci poprzez zastosowanie takiego przełącznika jest rzędu kilkuprocent dla każdego z użytkowników, więc wyliczenie dokładne wartości o ile procent zwiększymy prędkość całego traktu światłowodowego jest praktycznie niemożliwe.
– To zależy od ilu jest użytkowników podpiętych na takim przełączniku, zależy od tego z jakich serwisów oni korzystają. Czy wymagane jest częste przełączanie sygnału, czy nie. Na przykład czy oglądają strony internetowe, czy rozmawiają przez Skype'a – zaznacza kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych PL.
Przełączniki fotoniczne będą mogły być wykorzystywane nie tylko w sieciach optycznych, ale również w układach: regeneracji sygnałów, logiki optycznej, pamięci optycznych czy konwersji długości fali z regeneracją sygnału. Rozwiązaniem zainteresowanych jest już wiele firm.
Wprowadzenie do istniejących sieci naszych przełączników optycznych będzie równoznaczne z posiadaniem szybszych i nowocześniejszych elementów sieci teleinformatycznych. Już istniejące sieci wyposażone w takie przełączniki będą pracowały efektywniej. Spowoduje to wzrost innowacyjności firm, które zdecydują się na posiadanie tej technologii