2,6 miliarda złotych to dużo. Nie dziwi, że tyle kosztowała misja wysłania sondy kosmicznej New Horizons w okolice Plutona. Gdy jednak pomyślimy, że więcej wydaliśmy na budowę 25 kilometrów autostrady, to pojmowanie kwot staje się kosmicznie niepojęte.
9 lat minęło, zanim amerykańska sonda kosmiczna New Horizons zbliżyła się na 12,5 tys. kilometrów do Plutona. To rekordowo bliska odległość. Cała misja kosztowała Amerykańską Agencję Kosmiczną (NASA) około 700 milionów dolarów czyli w przybliżeniu 2,6 miliarda złotych.
Tomasz Rożek, autor bloga i kanału na YouTube „Nauka. To lubię” porównał koszty misji do bardziej przyziemnych, polskich wydatków. Okazało się, że droższe było w Polsce wybudowanie 25 kilometrów autostrady A8, która jest również częścią obwodnicy Wrocławia. Na ten cel przeznaczono ponad 2,7 miliarda złotych.
O wiele tańsza była niedawna indyjska misja wysłania łazika Mangalyaan na Marsa. Kosztowała zaledwie 73 miliony dolarów. Więcej w USA kosztowało nakręcenie filmu „Grawitacja”, który przecież właśnie o kosmosie traktuje.
Niski koszt indyjskiej misji przypisywany jest po prostu o wiele niższych kosztom pracy w tym kraju. Indyjscy inżynierowie mają zarabiać mniej więcej pięć razy mniej od ich amerykańskich przyjaciół po fachu.
Najpopularniejszą chyba w ostatnich latach misją kosmiczną NASA było wysłanie na powierzchnię Marsa łazika Curiosity. Cały zabieg kosztował bagatela 2,5 miliardów dolarów, czyli ok. 9,4 miliarda złotych.
Więcej, w samych tylko kinach, udało się zarobić filmowi „Avatar”. Media podają, że kinowy wynik filmu to aż 2,7 miliarda dolarów. Dla porównania budowa całej autostrady A1 ma ponoć kosztować 14,77 miliarda złotych, czyli prawie 4 miliardy dolarów.
Największy dotychczasowy sukces Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wysłanie sondy kosmicznej Rosetta na orbitę wokół jądra komety (67P/Czuriumow-Gierasimienko) i osadzenie na jej powierzchni lądownika Philae. Koszt misji: 1,4 miliarda euro, czyli około 5,7 miliarda złotych. Dla porównania inna misja: obecność polskich sił zbrojnych w Afganistanie. Wojska szacuje, że na ten cel wydaliśmy blisko 6 miliardów złotych.
Schodzimy na ziemię, ale jednak nie z kosztami. 600 milionów dolarów – tyle ma kosztować nowoczesny centrum badań i rozwoju energii słonecznej w centrum Teksasu. W przeliczeniu na złotówki wychodzi około 2,2 miliarda.
2,2 miliarda złotych to również koszt wybudowania i funkcjonowania Stadionu Narodowego w Warszawie do końca 2012 roku.