Zazwyczaj kiedy myślimy o Pałacu Kultury i Nauki, to pierwszym skojarzeniem z nim są koncerty, imprezy kulturalne oraz fakt, że został ufundowany przez Stalina. Ten ostatni aspekt PKiN wciąż przeszkadza wielu Polakom, którzy domagają się jego zburzenia i wymazania z panoramy Warszawy. Przy tym wszystkim zapominamy często o drugim członie nazwy – nauce.
Nazwę znają wszyscy, i o ile co do realizowania kultury w PKiN nikt nie ma wątpliwości, o tyle o nauce w Pałacu niewielu mogło słyszeć.
Muzea
Przeciętny mieszkaniec stolicy zapytany o to, co naukowego kojarzy się z Pałacem Kultury i Nauki odpowie najprawdopodobniej, że Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. To jedno z bardziej rozpoznawalnych muzeów w stolicy, a przez to, że tak blisko, to jednocześnie jest nieco zapomniane.
A szkoda, bo w swoich zbiorach ma wiele wystaw stałych z takich dziedzin jak transport, motocykle, maszyny drukarskie, górnictwo, maszyny grające, hutnictwo, radiotechnika, telekomunikacja czy technika komputerowa. Do tego dochodzą wystawy czasowe, obecnie w czasie wakacji odbywa się Festiwal Dawnego Oprogramowania PIXELOZA. W ramach wystawy prezentowane są zabytkowe sprzęty komputerowe, dawne oprogramowanie i można zagrać także w stare gry komputerowe. Odbywają się warsztaty z historii informatyki, spotkania z twórcami oprogramowania.
W salach PKiN mieści się jeszcze jedno muzeum – Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN. Jego głównym zadaniem jest przyjazna popularyzacja wiedzy o ewolucji życia na Ziemi. Poza klasycznym zwiedzaniem wystaw stałych i czasowych, muzeum oferuje także lekcje muzealne oraz szkolenia dla nauczycieli.
Wśród słynnych wystaw, które mają walor edukacyjno-naukowy bez wątpienia warto wymienić ekspozycję „mózg na dłoni”, która umożliwiała poznanie budowy tego najważniejszego organu w ciele człowieka. Nie tylko budowy z resztą, ale także działanie samego mózgu, układ nerwowy, a także procesy myślowe.
Uczelnie
Nie można też nie wspomnieć o tym, że w pałacu swoją siedzibę mają aż trzy uczelnie wyższe: Collegium Civitas, Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie oraz Akademia Fotografii.pl. W tym gronie najbardziej rozpoznawalne jest Collegium Civitas, które cieszy się opinią jednej z lepszych uczelni prywatnych w Polsce.
Nie można zapominać, że na terenie pałacu odbywa się co roku wiele konferencji naukowych, chociażby z branży medycyny. Może nie przynoszą one natychmiastowego efektu w postaci świeżych pomysłów i gotowych rozwiązań, ale takie spotkania, nie tylko w branży medycznej z resztą, tworzą doskonałą przestrzeń do rozmów i wymieniania się kontaktami, ideami, pomysłami, nowymi rozwiązaniami.