Nie w górach, nie nad morzem, ale właśnie w Warszawie część swoich wakacji spędza pięćdziesiątka młodych, ponadprzeciętnie uzdolnionych ludzi, którzy biorą udział w obozie naukowym ADAMED SmartUP. Poszerzają oni swoją wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych.
Ogólnokrajowy program edukacyjny ADAMED SmartUP skierowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, szczególnie uzdolnionych w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. Realizuje go Grupa Adamed - polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna.
– Praca w laboratorium sprawia mi przyjemność. Zawsze tak wiele się dzieje, jest tak ciekawie. W przyszłości chciałbym pracować w laboratorium biochemicznym, zająć się np. procesami produkcji nowych związków chemicznych – tłumaczy siedemnastoletni Maksymilian Głowacki uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie.
Bardzo podobają mu się zajęcia organizowane w ramach obozu, a po zwiedzeniu laboratoriów Grupy Adamed mówi otwarcie: “chciałbym pracować w takim laboratorium”.
Być może marzenia Maksymiliana spełnią się w przyszłości, bo Grupa Adamed pomaga i inwestuje w najbardziej uzdolnioną polską młodzież. To najlepsi z najlepszych. Młodzi ludzie, którzy marzą o zagranicznych studiach i karierze naukowej. Widzą siebie jako odkrywców, liderów naukowego świata.
Głód wiedzy
Marta Rogalska, uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława IV w Warszawie, wybrała grupę z zajęciami z chemii i biochemii. Chce zostać lekarzem. Dlaczego? Ponieważ chciałaby pomagać innym, ale też ciągle zdobywać nową wiedzę.
– Lekarz musi stale poszerzać swoją wiedzę. Oczywiście, jeszcze nie wiem jaką wybrałabym specjalizację. Myślę, że zdecydowałabym o tym dopiero w czasie studiów.
Marta nie wybrała zajęć z medycyny dlatego, że te z chemii pomogą jej w trakcie przygotowań do olimpiady chemicznej.
Oboje - Marta i Maksymilian - chcieliby zostać stypendystami programu. Myślą o zagranicznych studiach, które niestety są bardzo kosztowne. Gdyby otrzymali stypendium, przeznaczyliby je właśnie na opłacenie zagranicznej nauki w Wielkiej Brytanii lub Danii.
Pięćdziesięciu młodych ludzi, z nieprzeciętną wiedzą z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych, spędza razem czas na obozie. Pytam opiekunów: jacy są nasi przyszli naukowcy?
– To niesamowita młodzież. Wykorzystują każdą minutę spędzoną na zajęciach, żeby nauczyć się czegoś nowego. Czasami proszą, żeby nie robić przerw, bo szkoda im czasu, chcą się tylu rzeczy nauczyć. Zadają wiele pytań, są bardzo zaangażowani w zdobywanie wiedzy – opowiada nam Anna Kosińska, Project Manager ADAMED SmartUP.
Rozwijają wspólne pasje
– Jest to młodzież specyficzna, która często przez swoje niesamowite uzdolnienia nie jest rozumiana przez rówieśników. Tutaj czują się bardzo dobrze. Są wśród kolegów i koleżanek, którzy mają podobne zainteresowania – dodaje.
Potwierdza to Marta Rogalska, która mówi, że z kolegami i koleżankami z obozu bardzo dobrze się rozumieją.
Unikatowe przedsięwzięcie
Uczestnicy obozu to 50-tka uzdolnionych, młodych osób, które uzyskały najlepsze wyniki w rekrutacji do programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP i zostały wybrane spośród grona ponad 5500 kandydatów.
Od października 2014 r. młodzi pasjonaci nauki wzięli udział w interaktywnej grze rekrutacyjnej pełnej zagadek, sprawdzili swoją wiedzę w teście naukowym, a także odbyli rozmowy kwalifikacyjne z Radą Naukową Programu.
Ten wieloetapowy system rekrutacji pozwolił na wyłonienie laureatów programu - to właśnie oni są uczestnikami obozu w Warszawie.
Młodzież - podzielona na grupy tematyczne (chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nanotechnologie) - bierze udział w zajęciach, które prowadzą wykładowcy i badacze z najlepszych uczelni i ośrodków akademickich w Polsce i na świecie.
Poza bogatym programem naukowym, na uczestników czeka szereg atrakcji i wycieczek edukacyjnych, m.in. do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Młodzi naukowcy odwiedzili dotychczas również Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Adamed.
Mentor i stypendium
Obóz pozwoli także na wyłonienie laureatów nagrody głównej programu ADAMED SmartUP. Zwycięzcy zostaną objęci 10-miesięcznym programem mentorskim, przygotowującym ich do dalszej kariery naukowej. Przy współpracy konsultantów edukacyjnych otrzymają pełen pakiet wsparcia – od pomocy w opracowywaniu aplikacji na studia, przez inspirujące zajęcia na uczelniach, po indywidualne stypendia.
Uczestnicy bardzo chcą skorzystać ze stypendiów, które przez indywidualizację są bardzo dla nich cenne. Mogą być przeznaczone np. na dofinansowanie studiów za granicą.
Jak tłumaczy Anna Kosińska, wielu młodych i uzdolnionych chce studiować za granicą, jednak swoją przyszłość zawodową wiąże z Polską. Ich umiejętności są na dobrym, światowym poziomie. Grupa Adamed zauważyła, że należy ich wspierać, pomagać. Przełamywać dla nich bariery, rozszerzać program zajęć edukacyjnych i wreszcie wspierać ich w dalszym rozwoju.
Oczywiście, żeby wszystko to się udało, potrzeba dobrej organizacji przedsięwzięcia, a po wizycie na obozie można z całą pewnością powiedzieć, że taka właśnie jest. Wszystko dopięte na ostatni guzik: od nowoczesnych laboratoriów po gicze wieprzowe od sprawdzonego rzeźnika, dzięki którym można ćwiczyć szycie ran w grupie medycznej.
Rozmawia się inaczej, niż z większością rówieśników. Mamy wspólne tematy, wspólne zainteresowania. Wymieniamy się informacjami o nowinkach, odkryciach czy innowacjach. Na zajęciach możemy nauczyć się wiele ponad szkolny program, skorzystać z wiedzy wysokiej klasy specjalistów, wykonać doświadczenia, których nie moglibyśmy przeprowadzić w szkole. Bardzo mi się tu podoba.