Filmy dokumentalne to świetne źródło wiedzy na wiele tematów. Również przedsiębiorcy mogą wyciągnąć z nich potrzebne lekcje. Prezentujemy subiektywną listę najciekawszych dokumentów biznesowych i technologicznych.
Jiro śni o sushi
Film z 2011 roku przedstawia postać Jiro Ono, 85-letniego sushi mastera i właściciela restauracji Sukiyabashi Jiro, która znajduje się na jednej ze stacji metra. Sukiyabashi Jiro uznawana jest za jedną z najlepszych restauracji sushi na świecie. Otrzymała nawet trzy gwiazdki Michelin.
Ciężka praca Jiro pokazana jest niemal jako obsesja, ale sam bohater twierdzi, że od zawsze kieruje nim troska o klienta i pasja. Film przedstawia również problemy jego starszego syna, który w wieku 50 lat wciąż żyje w cieniu ojca i czeka na przejęcie biznesu.
Startup.com
Film opowiada o startupie govWorks.com, który powstał tuż przed pęknięciem bańki dotcomów na przełomie wieków. W ciągu roku Tom Herman i Kaleil Isaza Tuzman przeszli od pomysłu do 50 milionów na firmowym koncie. GovWorks.com umożliwiał ludziom rozliczanie się z lokalnymi samorządami, ale szybko pojawiły się problemy z powodu poważnych konkurentów, a założyciele zaczęli się kłócić. Film pokazuje, że samo finansowanie nie rozwiąże wszystkich problemów.
Inside: Lego
Krótkometrażowy film Bloomberga z 2014 roku. „Inside: Lego” pokazuje siedzibę Lego, przybliża historię firmę i sposób produkcji. Jednak na początku XXI wieku Lego przeżywało załamanie, sprzedaż i zainteresowanie marką spadały. Firma traciła nawet milion dolarów dziennie. Obecnie cieszy się ogromnymi wzrostami. W filmie poznać można prezesa i decyzje, które przyczyniły się do wrócenia na odpowiednie tory.
Tryumf Nerdów (ang. „Triumph of the Nerds: The Rise of Accidental Empires”)
Film napisany i wyreżyserowany przez dziennikarza technologicznego Marka Stephensa pod pseudonimem Robert X. Cringely. Bazuje na jego książce z 1992 roku „Accidental Empires”. Składa się z wielu wywiadów z pionierami rynku komputerów osobistych, wśród nich: Steve Jobs, Steve Wozniak, Bill Gates, Steve Ballmer czy Paul Allen. Znaleźć w nim można komentarz Douglasa Adamsa, autora „Autostopem przez galaktykę”.
Cringely wypuścił cały wywiad ze Steve'em Jobsem w 2012 roku jako „Steve Jobs: The Lost Interview.”
Who Killed the Electric Car?
Dokument z 2006 roku, który przybliża historię powstania, (słabej) komercjalizacji i w końcu śmierci samochodów elektrycznych w USA w latach 90. ubiegłego wieku. Chris Paine pokazuje jak korporacje w porozumienia z rządem mogą doprowadzić do klęski każdej innowacji, byle tylko nie stracić zysków.