Gdzie szukać polskich geniuszy?

Najzdolniejsza młodzież bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym ADAMED SmartUP
Najzdolniejsza młodzież bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym ADAMED SmartUP Materiały prasowe
Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Fundacji Grupy Adamed, aż 1/3 młodzieży w Polsce interesuje się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Co więcej, wiele osób zdobywa wyróżnienia i nagrody na międzynarodowych konkursach naukowych. Myśląc właśnie o tych młodych ludziach Grupa Adamed – polska firma biotechnologiczno-farmaceutyczna, która została utworzona od podstaw na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów, realizuje ogólnopolski program edukacyjny ADAMED SmartUP.


Program zainaugurowany w październiku 2014 roku ma na celu wyłonienie wybitnie zdolnej młodzieży w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wspieranie jej w dalszym pogłębianiu wiedzy.

Do udziału w programie zgłosiło się ponad 5,5 tys. kandydatów z całej Polski. W wyniku wieloetapowej rekrutacji wyłoniono najzdolniejszych nastolatków, którzy wzięli udział w dwutygodniowym, innowacyjnym obozie naukowym w Warszawie. Rekrutację zapoczątkowała gra alternatywnej rzeczywistości, a po niej uczestnicy wzięli udział w internetowym teście wiedzy z nauk ścisłych i przyrodniczych.


Następnie odbyły się rozmowy kwalifikacyjne z Radą Naukową Programu. W skład Rady weszli m.in.: prof. Marek Kulus, Prorektor ds. dydaktyczno-wychowawczych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Michał Fedoryński z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, prof. Andrzej Górski, Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk w latach 2007 – 2015 oraz dr n.med. Małgorzata Adamkiewicz, Prezes Fundacji Grupy Adamed.


– Od lat wspieramy uzdolnionych, polskich naukowców oferując im nie tylko stabilność zatrudnienia, ale również możliwości rozwoju naukowego i pogłębiania zainteresowań. Nasze działania kierujemy także do zdolnych i ambitnych uczniów już na etapie szkolnym, tak aby w przyszłości stali się oni liderami innowacyjnej gospodarki – mówi Katarzyna Dubno Dyrektor Działu Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia Grupy Adamed oraz Członek Zarządu Fundacji Grupy Adamed.
Wsparcie od najmłodszych lat
Badania wykazują, że odsetek dzieci posiadających wyjątkowe zdolności w danej dziedzinie, jest bardzo wysoki na początkowym etapie edukacji, potem jednak stopniowo ulega on zmniejszeniu. 
W efekcie, do czasu rozpoczęcia nauki na uczelniach poziom większości z nich jest w najlepszym razie nieco ponadprzeciętny. Dlaczego tak się dzieje?
Anna Kosińska
Project Manager ADAMED SmartUP

W większości przypadków w szkołach, przedszkolach wspierane są dzieci, które wykazują się dobrymi wynikami w sztukach artystycznych, czy też sporcie – nieczęsto zdarza się, że nauczyciele wspierają dzieci wykazujące ponadprzeciętne umiejętności w naukach ścisłych i przyrodniczych. A faktem jest, że te, które otrzymują takie wsparcie, w przyszłości osiągają sukcesy na arenie międzynarodowej.

Na stronie www.adamedsmartup.pl młodzież znajdzie informacje o możliwości aplikacji na polskie i zagraniczne uczelnie, a także całą serię wykładów tłumaczących w przystępny sposób zawiłe naukowe zagadnienia. Najważniejszym elementem programu jest jednak program stypendialny, którego unikatowa formuła wyróżnia go na tle innych tego typu inicjatyw.


– Gra, której akcja toczy się w alternatywnej rzeczywistości została wybrana na pierwszy etap rekrutacji do programu, ponieważ oprócz konkretnej wiedzy, chcieliśmy sprawdzić również umiejętność wyciągania wniosków, kojarzenia faktów i używania teoretycznej wiedzy w praktyce. Przechodząc przez kolejne etapy gry związane z różnymi dziedzinami nauki, uczniowie przybliżali się również do rozwikłania zagadki fabularnej, na której oparta była gra. Przyjęta przez nas formuła – z jednej strony była atrakcyjna dla młodzieży, zaś z drugiej okazała się skutecznym narzędziem do sprawdzenia wiedzy potencjalnych kandydatów do programu – mówi Anna Kosińska, Project Manager ADAMED SmartUP.
Co przyniesie przyszłość?
- Przyszłość leży w naszych rękach. Jeśli teraz nie zadbamy o utalentowaną młodzież, za kilka lat zrobią to inni, a młodzi wyjadą w poszukiwaniu lepszych perspektyw. Jeśli nie zaczniemy wspierać młodych ludzi w dążeniu do wiedzy i pokazywać im nowych ścieżek rozwoju, stracimy szansę na dogonienie rozwiniętych państw. A przecież studia za granicą nie zamykają młodzieży drogi powrotnej – dobrze wykształceni i pracowici znajdą pracę w każdym środowisku, zarówno za granicą jak i w Polsce. Chcemy brać czynny udział w tworzeniu innowacyjnej polskiej gospodarki, zarówno teraz, jak i w przyszłości. Wierzymy, że jest to możliwe jedynie przy pomocy bardzo dobrze wykształconych ludzi, którym trzeba tylko stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju – podsumowuje Katarzyna Dubno.

Napisz do autora: marcin.dlugosz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Od spalonej wątróbki do wynalezienia internetu. Fascynujący życiorys Paula Barana
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili