Już za miesiąc odbędzie się Forum Ekonomiczne w Krynicy. W tym roku odpowiadając na wydarzenia na Ukrainie, agresję Rosji, ataki terrorystyczne i wzmożoną aktywność Państwa Islamskiego, powstał nowy punkt programu, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę – Forum Bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo zawsze było jednym z głównych tematów dyskutowanych podczas Forum Ekonomicznego. Jednak obecna sytuacja geopolityczna oraz fakt, że kwestie bezpieczeństwa i obrony na powrót zyskują na znaczeniu w stosunkach międzynarodowych, sprawiły, że Forum Ekonomiczne zostało rozszerzone o nową formułę dyskusji.
Forum Bezpieczeństwa to konferencja uzupełniająca doroczne dyskusje w Krynicy-Zdroju, w której udział wezmą najwyższej rangi eksperci oraz decydenci polityczni, aby przedyskutować najważniejsze wyzwania stojące przed Europą w kwestii bezpieczeństwa.
Panele dyskusyjne i debaty podczas Forum Bezpieczeństwa:
• Bezpieczeństwo militarne
Europa się zbroi – nowoczesne wojsko gwarantem bezpieczeństwa?
Nowe modele dowództwa – debata dowódców NATO
Państwa upadłe – jak powstrzymać falę destabilizacji?
Czy Pax Europea jest zagrożony?
• Europa w świecie
Relacje Wschodu z Zachodem w nowym geopolitycznym kontekście
Terroryzm zagrożeniem dla bezpieczeństwa XXI w.
Od Doniecka po Charcie Hebdo. Kryzys europejskiej strategii bezpieczeństwa?
UE – NATO – OBWE – ONZ. Czy potrzebny jest nowy mechanizm reagowania kryzysowego?
• Nowe oblicza bezpieczeństwa
Współczesny świat, współczesne wyzwania. Jak odpowiadać na hybrydową agresję?
„W jedności siła” – współpraca na rzecz cyberbezpieczeństwa w Europie
Władza nad zasobami – energia nowym aspektem bezpieczeństwa
Konflikt w XXI wieku – technologie, uzbrojenie, wyposażenie
Uczestnicy debaty - teoretycy i praktycy
Udział w debatach zapowiedzieli m.in. Tinatin Hidaszeli, Minister Obrony Gruzji, Iveta Radicova Premier Słowacji w latach 2010 – 2012; Bartłomiej Bodio Zastępca Przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej; Michel Van Leeuwen Szef Polityki Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości Holandii; Leonid Kożara, Wiceprzewodniczący ds. Zagranicznych w Radzie Najwyższej Ukrainy; Péter Siklósi, Podsekretarz Stanu ds. Polityki Obronnej i Planowania Węgier; Karel Schwarzenberg Minister Spraw Zagranicznych Czech w latach 2007–2009 oraz 2010 -2013.
To, na co warto zwrócić szczególną uwagę z polskiej perspektywy, to poruszenie tematu sytuacji na Ukrainie i „wojny hybrydowej”. Działania Rosji spowodowały, że zmienił się sposób postrzegania współczesnej wojny i metod jej prowadzenia. Ten nowy rodzaj konfliktu, łączący w sobie aspekty wojny konwencjonalnej z kompleksowym spektrum czynników takich jak cyberataki czy wojna informatyczna, stanowi poważne wyzwanie zarówno dla dowódców, jak i przywódców politycznych. Jak się przygotować do wojny hybrydowej? Jak powinna być prowadzona i – co ważniejsze – jak ją wygrać?
INNPoland.pl objęło patronatem medialnym tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy, które odbędzie się między 9 a 10 września w Krynicy-Zdrój.