Założyciele Fiata kupili sobie "The Economist". To kolejne pismo po "Financial Times" sprzedane przez Pearson

Założyciele Fiata kupili sobie "The Economist". To kolejne pismo po "Financial Times" sprzedane przez Pearson
Założyciele Fiata kupili sobie "The Economist". To kolejne pismo po "Financial Times" sprzedane przez Pearson Fot. okładki "The Economist"
Wydawnictwo Pearson sprzedało swoje 50 proc. udziałów w prestiżowym "The Economist" założycielom Fiata za "jedyne" 469 mln dolarów. To drugie najpoczytniejsze medium tej spółki po "Financial Times", który ostatnio również został sprzedany.


Prestiżowe pismo przejął włoski, prywatny fundusz Exor, który zarządza interesami rodziny Agnelli - założycieli koncernu Fiat. Exor posiadał już wcześniej 4,72 proc. "The Economist", transakcja ta uczyni go największym udziałowcem w piśmie.

Magazyn "The Economist" został założony w 1843 roku i rozprowadza około 1,6 mln płatnych egzemplarzy, z czego połowa znajduje nabywców w USA. Transakcja ma zostać zakończona do końca roku, kupujący musi jeszcze uzyskać zgodę od regulatorów rynku.

Informację o sprzedaży "The Economist" podano nieco ponad dwa tygodnie po ogłoszeniu, że inne finansowe pismo znajdujące się w portfolio wydawnictwa, "Financial Times", zostało sprzedane dla japońskiego Nikkei. Samo wydawnictwo Pearson ma zamiar skupić się na branży edukacyjnej.

- Jesteśmy dumni z tego, że Pearson współtworzyło sukces "The Economist" przez ostatnie 58 lat, a nasi udziałowcy odniesli zysk na jego wzroście pisma. Obecnie skupiamy się w 100 procentach na naszej globalnej strategii w dziedzinie edukacji. Pod tym względem świat zmienia się diametralnie i widzimy wielkie możliwości do rozwoju naszego biznesu w tym obszarze poprzez zwiększanie dostępu do wysokiej jakości nauki na całym świecie - powiedział John Fallon, CEO Pearson, dla telewizji Sky News.


Oczekuje się, że Exor będzie chciał zwiększyć zarówno wyniki "The Economist" w sieci oraz jego obecność na rynkach wschodzących. Ponad 90 proc. obecnych zysków pisma pochodzi z Ameryki Północnej i Europy.

Napisz do autora: jakub.wolosowski@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby