Granie w Tetrisa może zmniejszyć apetyt na jedzenie i używki. Nie wierzysz? Przeczytaj

YouTube/ World of Longplays
Psycholodzy z Plymouth w Wielkiej Brytanii i z Uniwersytetu Technologii w Queenstown w Australii twierdzą, że granie w Tetrisa zaledwie przez 3 minuty dziennie pomaga aż o jedną piątą osłabić chęć wykonywania pewnych czynności i zachowań. Wyniki badań opublikowanych w periodyku „Addictive Behaviors” mówią o wpływie na pragnienia na narkotyki, jedzenie czy nawet sen.


W badaniu przeprowadzonym na 31 studentach w wieku od 18 do 27 lat, poproszono ich o raportowanie siedem razy dziennie za pomocą SMS-a na temat swoich zachcianek. Połowa grupy miała za zadanie zagrać na swoich smartfonach w Tetrisa przez przynajmniej 3 minuty, po czym ponownie mieli zgłosić swoje pragnienia. Średnio grali przez 40 minut tygodniowo.

Okazało się, że ci z badanych, którzy grali w Tetrisa zgłaszali zmniejszenie swoich zachcianek na używki (takie jak kawa, papierosy, wino, czy piwo), jedzenie i inne aktywności z 70% do 56 %. Efekt był równie silny przez cały tydzień, pomimo regularnego powtarzania eksperymentu Wszystko nie musi ograniczać się wyłącznie do Tetrisa. Zdaniem badaczy podobne wyniki mogą dać także inne gry jak Candy Crush, czy cokolwiek innego, co jest wizualnie interesujące.

– Sądzimy, że efekt Tetrisa może występować ponieważ zachcianki powodują wyobrażenie sobie doświadczenia konsumpcji konkretnej substancji , czy też wykonywania danej czynności. Granie w grę, która jest interesująca wizualnie zajmuje procesy psychiczne, które zajmują się obsługiwaniem tych obrazów. Ciężko jest wyobrazić sobie coś żywego, mocnego i jednocześnie grać w Tetrisa – stwierdza profesor Jackie Andrade z Uniwersytetu Plymouth w oświadczeniu.


Oczywiście nikt nie mówi, że granie w Tetrisa może być terapią na uzależnienia samą w sobie. Jednak może być ciekawym uzupełnieniem. – Jako narzędzie wspierające Tetris może pomóc ludziom zapanować nad swoimi pragnieniami, zarówno w życiu codziennym, jak i w dłuższej perspektywie – tłumaczy profesor Andrade.

Redukcja o jedną piątą może nie brzmieć powalająco, ale może to pomóc w znoszeniu poziomu „głodu” do poziomów tolerowanych przez człowieka. Badacze chcą przeprowadzić dalsze badania, w tym na osobach uzależnionych od narkotyków.

Napisz do autora: jakub.wolosowski@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę