Instytut Milkena co roku publikuje wyniki swojego badania, w którym analizuje potencjał biznesowy państw na świecie. Globalny Indeks Możliwości pokazuje, w którym kraju panują najlepsze warunki dla rozwoju firm o międzynarodowym potencjale.
Autorzy raportu wskazują, że w dzisiejszych czasach takie kwestie jak zaangażowanie pracowników, dobrze zbudowany system bankowy, czy porządne zaplecze przemysłowe, to może być za mało by przyciągnąć inwestorów i stworzył warunki dla rozwoju firm, który miałyby szanse na osiągnięcie międzynarodowego sukcesu.
O wiele ważniejsze są inne kwestie. Wśród czynników, które były brane pod uwagę przy opracowywaniu Globalnego Indeksu Możliwości są inwestycje w infrastrukturę, zmniejszanie poziomu korupcji, przejrzyste i sensowne przepisy prawne.
W raporcie Instytutu uwzględniono 136 państw, których miejsce na liście zależy aż od 61 zmiennych podzielonych na 4 główne kategorie. Są to: łatwość prowadzenia biznesu, fundamenty ekonomiczne, praworządność i jakość przepisów. Liczą się takie jak kwestie jak wysokość podatków, jasność przepisów oraz koszty początkowe prowadzenia firmy.
Pozycje w pierwszej dwudziestce raczej nikogo nie zaskakują, może poza Malezją na 10 miejscu, ale ranking ten powinny sobie do serca szczególnie wziąć państwa takie jak Polska, bo wskazuje im wyraźnie, w których obszarach mamy jeszcze najwięcej do zrobienia.
1. Singapur – 8,7 pkt.
Singapur po raz kolejny przewodzi rankingowi. Nic dziwnego, to ekonomiczne zaawansowane i stabilne państwo, które ma długą tradycję przejrzystości i jasności przepisów prawa. Kraj ten uzyskał najwyższą notę pod względem "łatwości prowadzenia biznesu" 8,78 pkt. Za fundamenty ekonomiczne 7,64 pkt., za jakość przepisów i praworządność – po 9,20 pkt.
2. Hong Kong – 8,47 pkt.
Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej Hongkong – tak brzmi oficjalna nazwa tego quasi państewka, które od 1997 r. jest pod auspicjami Chin. Jednak ze względu na dużą autonomię zostało uwzględnione oddzielnie w zestawieniu. Co ciekawe same Chiny w rankingu zajęły dopiero 52 pozycję. Co ciekawe Hong Kong dostał największą ilość punktów ze wszystkich państw za fundamenty ekonomiczne – aż 7,86.
3. Finlandia – 7,88 pkt.
Pierwszy europejski kraj w zestawieniu. Najlepszą ocenę dostał za jakość prawa - aż 9,30 pkt. - najwięcej z wszystkich państw na świecie. Najniższą za fundamenty ekonomiczne - 6,09 pkt. niewiele więcej niż Polska. Jednak wysokie noty w pozostałych dwóch aspektach dały temu państwu wysoką pozycję.
4. Nowa Zelandia – 7,81 pkt.
Kraj ten chociaż wypadł gorzej niż my jeśli chodzi o "fundamenty ekonomiczne", dostał za to tylko 4,95 pkt., to doskonale wypada pod każdym innym względem. Uzyskał najwyższą ocenę w zestawieniu za "praworządność" aż 9,60 pkt. Za "łatwość prowadzenia biznesu" - 8,21 pkt., a za "jakość prawa" - 8,50 pkt.
5. Szwecja – 7,79 pkt.
Pierwszą piątkę zamyka Szwecja. z ogólną oceną 7,79 pkt. Kraj ten jest najsilniejszy jeśli chodzi o "jakość prawa" - 8,60 pkt., pod względem praworządności też wypada ponadprzeciętnie, bo dostał aż 8,10 pkt. Najgorzej zostały ocenione "fundamenty ekonomiczne" - 6,77 pkt. Wydaje się, że biznes w Szwecji prowadzi się całkiem łatwo, bo kraj ten dostał 7,68 pkt. w tej kategorii.
Polska – 5,92 pkt
Polska uzyskała łącznie 5,92 pkt., co dało nam 51 miejsce na świecie. Tragedii nie ma, ale mogłoby być oczywiście lepiej. Najwięcej punktów, aż 6,94, dostaliśmy za łatwość prowadzenia biznesu. Za fundamenty ekonomiczne dostaliśmy 5,95 pkt, a za praworządność 5,8 pkt. Najgorzej wypadliśmy pod względem jakości przepisów - 5 pkt. -"mierny" odwołując się do szkolnej skali. Gdyby wszystkie 3 słabsze wskaźniki byłyby na poziomie „łatwości prowadzenia biznesu”, to bylibyśmy na poziomie Izraela, który jest na 24 miejscu.
W zestawieniu wyprzedziliśmy Chiny, które zajęły pozycję tuż za nami, a także takie państwa jak Włochy, Turcja, Indie, Brazylia Rosja, Grecja, czy Słowacja. z państw naszego regionu wyżej zostały ocenione Czechy, Węgry czy Litwa.