Wrocławscy naukowcy pracują nad drukowanymi bateriami słonecznymi, które będą lekkie, o małych rozmiarach i do tego mobilne. Będą nadawały się do zamontowania na plecaku, czy powierzchni namiotu podczas wycieczki w góry. Brak dostępu do zasilania już nie będzie żadnym problemem.
We Wrocławiu trwają właśnie prace m.in. nad stworzeniem nowego rodzaju baterii słonecznej, lekkiej, przenośnej i możliwie jak najbardziej wydajnej. O samym wynalazku i procesie jego tworzenia rozmawiamy z dr. inż. Andrzejem Chuchmałą, kierownikiem Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw Słonecznych we Wrocławskim Centrum Badań EIT+.
Jaki jest potencjał takiego wynalazku i gdzie można go zastosować?
dr. inż. Andrzej Chuchmała: Potencjalne zastosowania obejmują w szczególności wykorzystanie do ładowania urządzeń mobilnych oraz wszędzie gdzie istotna jest niska masa baterii słonecznych. Ponadto dzięki elastyczności podłoża możliwe jest wykorzystanie tego rodzaju baterii np. w fasadach budynków, czy nawet na namiotach, plecakach lub samochodach i innych pojazdach.
Jakie materiały wykorzystywane są w procesie produkcji?
Wykorzystywane materiały to głównie materiały organiczne (polimery) i półprzewodnikowe kropki kwantowe (nanokryształy o wielkości od 2-10 nm – przyp. Red.).
Czy na tę chwilę możliwe jest oszacowanie kosztów wytworzenia gotowego produktu?
Na obecnym etapie trudno jest oszacować koszty, z tego względu że niektóre odczynniki chemiczne używane do wytwarzania baterii słonecznych są produkowane tylko do zastosowań laboratoryjnych, w małych ilościach. Podobny problem występuje w przypadku kropek kwantowych, które nie są dostępne komercyjnie stąd konieczność wytwarzania ich w naszym laboratorium. Ogólnie rzecz biorąc nanoszenie materiałów z roztworów, jak to się odbywa w procesie drukowania, jest tańsze od innych metod wykorzystywanych m.in. do produkcji baterii słonecznych. Taka technologia ma ogromny potencjał w aspekcie obniżenia kosztów wytwarzania, dzięki czemu baterie słoneczne mogłyby być konkurencyjne cenowo względem używanych obecnie.
Na jakim etapie jest proces tworzenia państwa wynalazku?
Potrafimy drukować część elementów koniecznych do prawidłowego działania urządzenia. Aktualnie trwa optymalizacja procesu wytwarzania poszczególnych warstw oraz ich integracja w celu uzyskania działającego urządzenia.
Na co będzie pozwalać gotowy produkt?
Gotowy produkt pozwoli na zasilanie urządzeń w energię elektryczną z dala od sieci elektroenergetycznej oraz wszędzie tam, gdzie dostęp do niej jest utrudniony. Dzięki niskiej masie, dotyczy to w szczególności pozyskiwania energii elektrycznej podczas przemieszczania się, co w czasach powszechnej dostępności do Internetu za pomocą urządzeń mobilnych ma szczególne znaczenie. Inne ważne zastosowanie to możliwość zasilania urządzeń elektronicznych podczas podróży z dala od odpowiedniej infrastruktury np. w górach, w przypadku konieczności wezwania pomocy.
Ile taka mobilna słoneczna bateria mogłaby wyprodukować energii i na jak długo by jej starczyło?
Ilość wytworzonej energii zależy od powierzchni baterii oraz nasłonecznienia (stopień zachmurzenia, opady atmosferyczne, mgła itp.). Przy słonecznej pogodzie za pomocą baterii słonecznej umieszczonej na typowej wielkości plecaku ładowanie baterii typowego smartfona może zająć ok. 3h. W przypadku większych, bardziej energochłonnych urządzeń jak np. tablety, czas ten może wynosić ok. 10 h.