INNŚwiat: Od nowej teorii na temat czarnych dziur do nowej usługi Google'a

flickr.com/ Grant Beedie
Kolejny zestaw informacji z mijającego tygodnia przynosi ciekawe nowiny zarówno ze świata nauki, jak i biznesu. W naszym subiektywnym przeglądzie wieści ze świata, każdy powinien znaleźć coś interesującego dla siebie.


Komórki nowotworowe można zamienić w normalną tkankę

Nowość ze świata medycyny. Zespołowi naukowców z USA pod przewodnictwem Panosa Anastasiadisa udało się w warunkach laboratoryjnych zmienić komórki nowotworowe z powrotem w zdrową tkankę. Badacze użyli mikroRNA (miRNA), jednoniciowych cząsteczek RNA. Okazuje się, że mogą one regulować ekspresję genów, zaś w przypadku komórek nowotworowych doszło do zahamowania ich niekontrolowanego rozmnażania.


Po przeprowadzeniu wczesnych testów w warunkach laboratoryjnych, na różnych rodzajach agresywnych nowotworów, wstępne wyniki są obiecujące. Naukowcy nie mają jeszcze pewności, że przy zastosowaniu ich metody uda się pomóc chorym. Jednak zdaniem dr Henry'go Scowcrofta z Cancer Research UK, jest to znaczący krok w poznawaniu choroby.
Źródło: Nature Cell Biology, PAP


Google ci powie ile zaoszczędzić na panelach słonecznych

"Project Sunroof", to nowy pomysł Google'a, który został ogłoszony światu w miniony poniedziałek. Carl Elkin, szef projektu, w swoim wpisie na blogu tłumaczy, że rozpoczął go ponieważ "koszt energii słonecznej jest rekordowo niski. Typowa instalacja fotowoltaniczna może zaoszczędzić setki, a nawet tysiące dolarów rocznie na rachunkach za energię elektryczną".
Jako ochotnik programu "Solarize Massachusetts" zauważył z zaskoczeniem jak wiele osób jest przekonanych, że "mój dach nie jest odpowiednio nasłoneczniony na instalację", czy też mówią, że "panele są zbyt drogie". - Z pewnością wielu z nich traci okazję na zaoszczędzenie pieniędzy - dodał we wpisie.


Projekt jest na razie we wstępnej fazie i obecny jest pilotażowo w trzech amerykańskich miastach: San Francisco, Fresno i Bostonie. Nowe narzędzie Google'a wykorzystuje te same dane co Google Maps do obliczenia potencjału energetycznego dachu właściciela domu. Pod uwagę branych jest kilka czynników jak to ile słońca pada na dach w ciągu roku, lokalna pogoda, nachylenie dachu, a nawet cień rzucany przez drzewa czy pobliskie budynki.

"Project Sunroof" zbiera te informację i szacuje ilość pieniędzy jaką można zaoszczędzić po zainstalowaniu paneli słonecznych. W ciągu najbliższych miesięcy projekt ma być także poszerzany o kolejne miasta.
Źródło: iflscience.com

Amerykanie chcą zbudować hybrydę samolotu i helikoptera

Firma z Denver XTI Aircraft Company wystartowała z kampanią finansowania społecznościowego w zamian za udziały, która ma na celu zbudowanie hybrydy samolotu i helikoptera. Firma chce uzbierać 50 milionów dolarów na tworzenie TriFan 600 - sześcioosobowego prywatnego samolotu, który będzie wyposażony także w 3 śmigła. Dwa z nich podczas starcia mają pozostawać w pozycji poziomej, co umożliwia pionowe wzniesienie się pojazdu, a następnie obrócić się w ciągu kilku sekund do pionu generując w ten sposób ciąg.

Firma zakłada, że Trifan 600 ma być idealnym środkiem transportu dla biznesmenów, do których produkt ten jest adresowany. Amerykanie zakładają, że ostatecznie samoloty będą sprzedawane za 10-12 mln dolarów, jednak zanim do tego dojdzie może minąć aż 2,5 roku do wybudowania pierwszego prototypu. Z kolei nim zostanie on zatwierdzony przez FAA (Federalna Administracja Lotnictwa – agencja rządowa, organ nadzoru lotniczego) może minąć kolejnych kilka lat.
Źródło: www.startengine.com/startup/xti

Nowa teoria na temat czarnych dziur Hawkinga

Stephen Hawking twierdzi, że jest blisko rozwiązania paradoksu informacyjnego - jednej z zagadek fizyki dotyczących czarnych dziur. Powszechną wiedzą jest to, że czarne dziury pochłaniają wszystko co do nich wpada. Uwzględniając ogólną teorię względności Einsteina uznaje się, że informacja, która została wchłonięta przez czarną dziurę zostaje zniszczona. Jednak według praw mechaniki kwantowej informacja nie może zostać zniszczona, jest wręcz wieczna. To właśnie jest paradoks informacyjny czarnej dziury.

Tymczasem Hawking współpracując z Malcolmem Perrym z Cambridge i Andrew Strombergiem z Harvardu stworzył teorię, która ma pogodzić jedno z drugim.

Podczas konferencji prezentującej wyniki badań Hawking powiedział, że informacje przechowywane są nie we wnętrzu czarnej dziury, ale na jej granicy w horyzoncie zdarzeń. Horyzont Zdarzeń to sfera, która otacza czarną dziurę oddzielająca obserwatora zdarzenia od zdarzeń, o których nie może on nigdy otrzymać żadnych informacji.

Co więcej, zdaniem słynnego naukowca czarny dziury "nie są tak czarne, jak się je opisuje". Jego zdaniem można z nich się wydostać, dlatego niewykluczone jest, że mogą faktycznie stanowić portale do innych wszechświatów - co jest popularnym nurtem w literaturze SF.

- Nie są one więzieniem, jak kiedyś uważano. Można wydostać się z czarnej dziury, ale prawdopodobnie wyjdzie się w innym wszechświecie - powiedział Hawking. - Dziura musiałaby się obracać i być odpowiednich rozmiarów, aby istniało przejście do innego świata. Na pewno, gdyby przekroczyłoby się portal, nie byłoby powrotu. Chociaż chętnie poleciałbym w kosmos, nie zamierzam tego jednak sprawdzać – objaśniał podczas konferencji.
Źródło: IFL Science, space.com

I ty możesz mówić Hawkingiem

ACAT (Assistive Context-Aware Toolkit), czyli oprogramowanie stojące za głosem Stephena Hawkinga zostało upublicznione na zasadzie open source - każdy chętny może je pobrać. System ten wykrywa ruch w mięśniach policzka, interpretuje je jako komendy wydawane dla komputera i dokonuje auto korekty słów, które chciał wybrać użytkownik. Tak jak aplikacje w smartfonach.

Intel, bo to ta firma stoi za oprogramowaniem, udostępniła swój produkt po to, by inni inżynierzy mogli go wykorzystywać i oferować innym ludziom z takimi chorobami jak Stephen Hawking.
ACTA umożliwia wykorzystywanie róznych interfejsów do obsługi, od kamer, poprzez przycisk po właściwie wszystko co umożliwia człowiekowi kontakt z urządzeniem. Za jego pomocą można nie tylko pisać, ale także obsługiwać maila i przeglądarkę.
Źródło: wired.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę