Turbiny wiatrowe to popularne rozwiązanie energetyczne.
Turbiny wiatrowe to popularne rozwiązanie energetyczne. Fot. steve p2008 / CC BY 2.0 / bit.ly/1MZz1iq
Reklama.
BioHydrogen
To rozwiązanie Grzegorza Wcisło, konstruktora z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i właściciela firmy Małopolskie Centrum Odnawialnych Energii. BioHydrogen służy do produkowania energii elektrycznej z biopaliw w gospodarstwach domowych oraz miejscach pracy, gdzie dostęp do sieci elektroenergetycznej może być utrudniony. Dodatkową zaletą urządzenia są kompaktowe rozmiary, umożliwiające zastosowanie np. w domkach kempingowych. Koszty energii elektrycznej wyprodukowanej przy użyciu opisywanego rozwiązania to zaledwie 30 proc. ceny ponoszonej w tradycyjnym zakupie.
BioHydrogen do produkcji wykorzystuje biopaliwa, paliwa ciekłe, a nawet gaz ziemny, a produktem ubocznym całego procesu jest woda. Urządzenie może również gromadzić nadwyżki energii. BioHydrogen został uznany przez Światową Organizację Własności Intelektualnej najlepszym wynalazkiem spośród prezentowanych na wystawie Brussels Innova 2012 uzyskując GRAND PRIX.
Pionowe siłownie wiatrowe
Pionowe siłownie wiatrowe mogą pracować niezależnie od kierunku, w którym wieje wiatr. Co więcej, do ich działania wystarczy wiatr o sile od 0,6 do 0,8 metra na sekundę. W skali roku mogą wytwarzać około 3600 MWh energii. Producent urządzenia twierdzi, że żywotność turbin może sięgnąć nawet 70 lat. Instalacja ma być przy tym efektywniejsza od tradycyjnych wiatraków czy farm fotowoltaicznych.
Podwodne turbiny
Podwodne turbiny to dzieło naukowców z Akademii Morskiej w Szczecinie, których zainspirowały... mewy. Urządzenie składa się z generatora elektrycznego i przekładni mechanicznej. Łopatki, które wchodzą w skład przekładni napędzane są przez morskie fale. Zostały tak skonstruowane, że ruszają się niezależnie od kierunku, w którym płyną fale. Twórcy urządzenia podkreślają, że ma być ono tańsze i bardziej efektywne od innych wynalazków mających wykorzystywać fale morskie do pozyskiwania energii. Do tej pory takie rozwiązanie stosowane jest jedynie we Francji i Anglii, ale tamtejsze urządzenia nie są tak skuteczne. Pomysłodawca turbin, prof. Bolesław Kuźniewski, może być pionierem na skalę światową.
Domowe baterie
Nad ułatwieniami w świecie energetyki pracują nie tylko naukowcy z uniwersytetów, ale również duże korporacje. Tesla, amerykański gigant znany głównie z produkcji elektrycznych samochodów, pracuje nad Powerwall, czyli domowym akumulatorem, w którym przechowywana może być energia elektryczna pozyskiwana z ogniw słonecznych. W sprzedaży dostępne mają być dwie wersje: 7 kWh oraz 10 kWh.
logo
Akumulatory domowe mogą pomóc w magazynowaniu energii w domach. Fot. Materiały producenta
Pracujesz nad innowacjami w energetyce?
Grupa Enea i jej partnerzy zorganizowali konkurs ENERGIA+ !nnowacje. Zgłaszać mogą się wszyscy, którzy pracują nad innowacyjną i konkurencyjną technologią dla elektroenergetyki w obszarze wytwarzania, dystrybucji i sprzedaży. Fundatorami nagrody – poza Grupą Enea – są: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polski Instytut Badań i Rozwoju oraz Fundusz GIZA Polish Ventures.
Zgłaszany produkt lub rozwiązanie technologiczne powinno być w fazie rozwoju TRL 4-7, czyli możliwy do wdrożenia za 2-3 lata. Twoje rozwiązanie może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Artykuł powstał we współpracy z Eneą.