"Nie wierzcie w czarną propagandę. W 25 lat możemy dogonić Niemcy". Leszek Balcerowicz o scenariuszach dla Polski

Leszek Balcerowicz przedstawił raport FOR "Następne 25 lat"
Leszek Balcerowicz przedstawił raport FOR "Następne 25 lat"
Od 25 lat Polska jest najszybciej rozwijającym się krajem Europy Środkowo - Wschodniej. Jesteśmy jedną z najstabilniejszych gospodarek Unii, nie mieliśmy wielkich gospodarczych wzrostów, jak kraje bałtyckie, ale nie mieliśmy też wielkich spadków. Stabilnie idziemy w górę. Sukcesy z przeszłości nie gwarantują jednak sukcesów w przyszłości. Pozostajemy szóstym najbiedniejszym krajem Unii Europejskiej. Jeśli nie przyspieszymy wzrostu przez kolejnych 25 lat tylko niewiele zmniejszymy dystans do największych unijnych gospodarek. To oznacza rosnącą emigrację, kłopoty budżetu i wiele straconych szans.


Leszek Balcerowicz przedstawił na Forum Ekonomicznym w Krynicy raport o "Następne 25 lat. Źródła wzrostu gospodarczego". Są w nim trzy scenariusze dla Polski.

1. Scenariusz antyreform, czyli wycofywania się z reform. Pierwszym przykładem jest zapowiedź Andrzeja Dudy i PiS o przywróceniu niższego wieku emerytalnego. Innym, jak mówił Leszek Balcerowicz jest rosnące upolitycznienie gospodarki i aparatu państwa. W tym scenariuszu Polska przestanie się rozwijać, rosnąca liczba osób będzie emigrować, a budżet państwa będzie w coraz trudniejszej sytuacji.

2. Scenariusz braku reform. - Kiedyś zrobiliśmy wiele reform, niestety w ostatniej dekadzie tempo zmian spowolniło. Tymczasem ten kto stoi w miejscu, cofa się - mówił Leszek Balcerowicz. Jako przykład postawił górnictwo, na które pod pretekstem "strategicznego znaczenia branży" dopłacamy wszyscy. W scenariuszu braku reform Polska rozwija się w tempie maksymalnie 2 proc. rocznie, więc dogonienie Niemiec jest niemożliwe.

3. Scenariusz reform - według ekspertów Forum Obywatelskiego Rozwoju ten scenariusz pozwoli dojść Polsce do poziomu 80% dochodu Niemiec.
Leszek Balcerowicz
Forum Obywatelskiego Rozwoju

Dużo zrobiliśmy, dużo przed nami.

Polska ma szczególne powody, by nie marnować następnych 25 lat. Do 1989 roku Zachód nam uciekał przez 300 lat. Ta luka się pogłębiła w czasach PRL. Potem zaczęliśmy nadganiać. W 1989 roku dochód na głowę Polaka wynosił około 29% niemieckiego, obecnie około 55%.

Jako przykład kraju, który w przeszłości rozwijał się świetnie, ale zaniechał reform, Leszek Balcerowicz postawił Grecję. Przypomniał że w 1989 roku Polska była na poziomie gospodarczym Ukrainy i Białorusi. Kraje te zaniechały reform i widać, gdzie są dziś.


Leszek Balcerowicz sprzeciwił się też "czarnej propagandzie" symbolizowanej przez hasło "Polska w ruinie". Przypomniał, że średnia długość życia mężczyzn wzrosła w Polsce o 7 lat, a śmiertelność noworodków od 1989 roku spadła czterokrotnie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili