Był prezesem w PKP, został gwiazdą rocka. "Traktuję życie trochę jak przygodę"

Niesamowita metamorfoza byłego prezesa. Dopiero teraz jest w zgodzie z sobą
Niesamowita metamorfoza byłego prezesa. Dopiero teraz jest w zgodzie z sobą YouTube.com Newseria / WNP.pl
Kiedy Wojciech Balczun pojawił się na forum ekonomicznym w Krynicy był chyba najlepiej ubranym prezesem państwowej firmy. Miał idealną fryzurę, białe oprawki okularów firmy Prada i garnitur Armaniego. To było kilka lat temu kiedy reanimował PKP Cargo, drugiego co do wielkości przewoźnika kolejowego w Europie, któremu groziło bankructwo. Z sukcesem wprowadził firmę na giełdę i złożył dymisję. Dziś mało kto poznałby tego człowieka. Długie włosy, broda i poszarpana koszulka. W wieku 43 lat Balczun porzucił karierę biznesową i został gitarzystą zespołu rockowego Chemia.

Wojciech Balczun, były menedżer PKO BP i PKP Cargo

Mam takie podejście, że traktuję życie trochę jak przygodę, i wydaje mi się, że warto czasami zaryzykować i nie kalkulować, a być w zgodzie ze sobą i mieć poczucie, że jednak nie straciło się tej szansy. I w momencie, w którym dokonałem takiej dużej wolty życiowej, bardzo wiele osób przychodziło do mnie i mówiło: „Słuchaj, stary, podziwiam cię przede wszystkim za odwagę”

Zespół „Chemia” tworzy, nagrywa, koncertuje i podbija zagraniczne rynki muzyczne. Premiera najnowszej, drugiej już płyty miała miejsce 18 września. Pełny mocnych riffów album powstał we współpracy z legendarnym realizatorem Mikiem Fraserem, który nagrywał i miksował muzykę takich zespołów, jak Metallica, AC/DC, czy Aerosmith. W Polsce Chemia grała jako support Deep Purple.
W dalekim biznesowym życiu Balczun zasłynął przeprowadzeniem wielkich zmian w PKP Cargo – to drugi co do wielkości po Deutsche Bahn przewoźnik towarów w Unii Europejskiej. Trafił do niej w 2008 roku. Firma przynosiła straty choć faktycznie była monopolistą na rynku. Zatrudniała 55 tys. kolejarzy. Nowy prezes był nazywany bankomatem, bo przyszedł z banku PKO BP, a jeszcze wcześniej pracował jako menedżer w Poczcie Polskiej. Przekonywał pracowników, że firma ma dwie możliwości: albo przejdzie bolesną restrukturyzację, ale część miejsc pracy zostanie uratowana, albo zostanie po staremu a w konsekwencji i tak wszyscy stracą pracę. Związki pękły, w wyniku zwolnień oraz programu dobrowolnych odejść i wcześniejszych emerytur spółkę opuściło 30 tys. pracowników. Teraz zarabia prawie 60 mln zł rocznie.

– Wiele osób myśli o tym, że ich aktualne życie, np. zawodowe, nie daje im satysfakcji, cały czas mają swoje pasje, marzenia, a nie mają tej odwagi, żeby podjąć decyzję o zmianie. Chcę być takim trochę przykładem, że warto, że wcale nie wolno zapominać o tym, o czym się marzyło, mając 12 czy 15 lat – dodaje Balczun, przedstawiając się już jako Wojtek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.