Możemy być dumni z naszych studentów. Oto z czym pojadą do Australii

Zaprojektowany przez studentów Politechniki Łódzkiej futurystyczny samochód zadebiutował w australijskim rajdzie.
Zaprojektowany przez studentów Politechniki Łódzkiej futurystyczny samochód zadebiutował w australijskim rajdzie. KGHM Lodz Solar Team
Fakt, że Polacy coraz częściej i bez kompleksów wychodzą z innowacyjnymi pomysłami nikogo już szczególnie nie dziwi. Najważniejsze, że w tym trendzie odnajdują się nie tylko doświadczeni projektanci i inżynierowie, ale również młodzi ludzie, którzy są w trakcie zdobywania wykształcenia. Kolejny motywujący przykład płynie z Łodzi, gdzie grupa studentów zakończyła budowę przyszłościowego auta, które właśnie startuje w jedynym swego rodzaju wyścigu.


Polski samochód to lekki, wygodny, przeznaczony dla dwóch osób, futurystyczny bolid, którego dach pokryty jest panelami słonecznymi. Dzięki nim jest w stanie osiągnąć prędkość do 100 km/h, co przy specyficznym źródle, z którego czerpie energię jest i tak przyzwoitym wynikiem. Pojazd posiada karoserią wykonaną z trwałego i lekkiego włókna węglowego i waży niespełna 400 kg (wraz z całym wyposażeniem).

Pomysłodawcą tego wynalazku jest student Politechniki Łódzkiej, Łukasz Gładysz, którego zainspirowali holenderscy rówieśnicy, gdy przebywał na wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus. To w Holandii po raz pierwszy usłyszał o zawodach World Solar Challenge i postanowił włączyć Polaków do tego ciekawego przedsięwzięcia.

Będąc już w Polsce, ambitny student zebrał kolegów z kół naukowych swojej uczelni. Wspólnie pozyskali sponsorów i pracując wytrwale przez półtora roku w garażu politechniki skonstruowali napędzane energią słoneczną auto. Obecnie zespół koordynujący studencki projekt nosi nazwę KGHM Łódź Solar Team i liczy ponad 20 osób.


World Solar Challenge to międzynarodowe zawody organizowane co 2 lata na terytorium Australii. Ścigający się w nich uczestnicy mają do pokonania 3 tys. km pustyni przy temperaturach dochodzących do 60 stopni Celsjusza i tylko dwa razy mogą skorzystać z opcji doładowania akumulatorów swego pojazdu. Trasa wyścigów wiedzie przez cały kontynent australijski – od położonego w północnej części miasta Darwin, przez znajdujące się w jego centrum Alice Springs, do miasta Adelaide, zlokalizowanego na południu Australii.

Polska reprezentacja, złożona z czterech przeszkolonych kierowców, startuje w obecnym rajdzie w kategorii pojazdów miejskich.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.