Ministerstwo Gospodarki zapowiada wprowadzenie rozwiązań w ramach technologii Smart Grid w całej Polsce do 2020 roku. Inteligentne algorytmy i urządzenia mają zarządzać całą energetyką. Czym właściwie jest Smart Grid i jakie korzyści za sobą niesie? Każdy powinien się tym zainteresować.
Smart Grid to przyszłościowy system elektroenergetyczny, który zintegruje działania wszystkich uczestników rynku energii, czyli: wytwarzania, przesyłu, dystrybucji, sprzedaży i użytkowników. Jest to kompleksowe rozwiązanie energetyczne, które pozwoli na efektywne sterowanie wszystkimi, w tym rozproszonymi elementami sieci energetycznej.
Sztuczna inteligencja Smart Grid to również rozbudowany system pomiarowy, który dostarczy w czasie rzeczywistym szczegółowe informacje o całej sieci. Zebrane dane przekazywane będą do punktów podejmowania decyzji, a nad całością będą czuwały inteligentne algorytmy informacyjne, prognostyczne i decyzyjne. Do przesyłania energii elektrycznej od producenta do konsumenta wykorzystana zostanie bezprzewodowa i przewodowa technologia cyfrowa. Całość będzie sterowana przez Centra Zarządzania, które zapewnią gwarancję stabilnego równoważenia podaży i popytu na energię energetyczną.
W skład systemu Smart Grid wejdą specjalistyczne urządzenia, czujniki i aplikacje, które zautomatyzują lub wesprą zarządzanie siecią energetyczną w jej eksploatacji i utrzymaniu. Aplikacje pomogą skrócić lub ograniczyć planowane przerwy w dostawie energii elektrycznej, ułatwią inwestycje sieciowe, będą na bieżąco monitorować sieć, a nawet automatycznie usuwać niektóre usterki lub awarie.
Jakie korzyści?
Nowy system pozwoli na ogromną oszczędność energii, zredukowanie jej kosztów i podniesienie niezawodności dostaw. Przedsiębiorstwa energetyczne dzięki Smart Grid będą mogły sprawnie zarządzać najdalszymi punktami sieci.
Zakłady energetyczne dostaną narzędzia do prognozowania maksymalnego i minimalnego zapotrzebowania, ograniczając to pierwsze i zwiększając drugie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, za pośrednictwem Smart Grid będzie można zmniejszyć moc szczytową, odłączając określony sprzęt lub redukując moc zapotrzebowaną (zgodnie z zapisami umów z klientami). Natomiast jeśli wystąpi jakaś awaria w sieci, przykładowo jeśli zostanie zerwana linia energetyczna, Smart Grid natychmiastowo zareaguje, przekierowując – w miarę dostępnych i bezpiecznych możliwości technicznych - dopływ energii do klienta, dopóki awaria nie zostanie usunięta.
A korzyść dla Kowalskiego?
Jednym z elementów całego systemu jest inteligentne opomiarowanie. W praktyce oznacza to, że konsument będzie miał dostęp do cyfrowego licznika wskazującego nie tylko informacje na temat bieżącego zużycia energii. Pozwoli to na zaplanowanie racjonalnego korzystania z niej. Jednocześnie informacje z liczników będą przekazywane zakładowi energetycznemu, który będzie mógł np. przyznawa
rabaty za mniejsze zużycie energii w godzinach szczytu, co dodatkowo powinno zachęci
konsumentów do świadomego korzystania z elektryczności.
Dlaczego takie rozwiązanie?
Energetyka w Polsce powoli zwraca się w kierunku istotnego rozwoju odnawialnych źródeł energii. Powodów takiego trendu jest wiele, ale głównym jest ekologia. Unia Europejska stawia na redukcję emisji CO2. Według założeń europejskich, Polska powinna do 2020 roku zmniejszyć emisję CO2 o 20%, poprawić efektywność energetyczną o 20% i podnieść udział OZE w energii końcowej o 20%. System Smart Grid zdecydowanie ułatwiłby osiągnięcie tych założeń, optymalizując współpracę rozproszonych źródeł ekologicznych z istniejącą siecią.
Niestety krajowe sieci elektroenergetyczne nie są jeszcze przystosowane do takiej współpracy z OZE. Smart Grid ma spełnić funkcję pewnego rodzaju łącznika pomiędzy tradycyjną, a nowoczesną – zieloną energetyką. Rozwiązanie to pozwoli na wzajemną komunikację i optymalne sterowanie rozproszonymi źródłami energii elektrycznej.
Bezpieczeństwo
Jeśli mowa o OZE, istotną kwestią jest bezpieczeństwo. Jedną z największych wad energetyki opartej o zielone źródła energii jest nierównomierność podaży. Problem ten jest szczególnie poważny, jeśli chodzi o energię wiatrową (wiatr i słońce są źródłami, na których dyspozycyjność człowiek nie ma wpływu, więc produkcja energii nie jest ciągła w przeciwieństwie do np. biogazowni). Centrum Sterowania sieci Smart Grid eliminuje taki problem, odpowiednio zarządzając produkowaną energią.