Reklama.
W dniach 27‐28 października 2015 r. jesteśmy w Gdańsku na konferencji Innowacyjna Europa. Jej organizatorem jest Koalicja na rzecz Polskich Innowacji (KPI). Spotkanie ma być zarówno miejscem debaty o przyszłości innowacji, jak i podsumowaniem sześciu miesięcy prac Koalicji. Wśród gości spotkać można wybitnych innowatorów z całego świata.
Nasza relacja z konferencji Innowacyjna Europa dobiega końca. Dziękujemy za uwagę!
Antoinette Matthews dyrektor w MIT Enterprise Forum prezentuje listę innowacyjnych rozwiązań, które niebawem mogą wejść w życie. Są wśród nich:
Nano-architektura - materiały z wykorzystaniem nanocząstek mogą zastąpić kompozyty. Dzięki wykorzystaniu nanocząstek materiały będą lżejsze a przy tym tańsze. To rozwiązanie zostanie naprawdopodobniej wprowadzone za 2-3 lata.
Komunikacja między samochodami - w 2017 General Motors wprowadzi model samochodu, który umożliwi dostęp , ale ta technologia nie będzie w pełni działająca.
Projekt Loon - Prawie 5 miliardów ludzi na świecie nie ma dostępu do Internetu, ale można go im dostarczać za pomocą balonów - projekt obecnie realizowany przez Google
Płynna biopsja- badania komórek rakowych na bardzo wczesnym etapie. Badania nad płynną biopsją są obecnie prowadzone w Japonii.
Odsalanie wody - opracowywanie technologii, które umożliwiają odsalanie wody, zapewniając wodę pitną. Badania nad osalaniem wody prowadzone są obecnie w Izraelu.
Płatności mobilne - opracowywanie technologii ułatwiających płatności mobilne w możliwie najbardziej wygodny i bezpieczny sposób
Drugi dzień konferencji Innowacyjna Europa czas zacząć.
Trwają właśnie trzy równoległe warsztaty:
- Ewaluacja technologii - prowadzący Mike Pellegrino , założyciel Pellegrino & Associates
- Strategia zarządzania własnością intelektualną - prowadzący Ophir Marko, prawnik specjalizujący się w prawie patentowym
- Umiejętności pracownicze w czasach permanentnej zmiany - prowadząca - dr Justyna Jasiewicz , szefowa researchu w Centrum Cyfrowym, Projekt: Polska
Pierwszy dzień na konferencji dobiega końca.
Dziękujemy, że byliście z nami. Wracamy jutro rano
Europejskie Centrum Solidarności - to tu odbywa się konferencja Innowacyjna Europa
Jak mierzyć innowacje? Czy obecne mierniki są skuteczne?
Najczęściej mierzone są one w perspektywie krótkoterminowej. To zasadniczy błąd. Na co dzień zajmuję się innowacjami w dziedzinie społecznej. W przypadku Samsung Electronics Polska opierają się one na inwestycjach w edukację. Jako społeczeństwo ten miernik jesteśmy w stanie zobaczyć dopiero w długim terminie. Same kryteria nie mogą być czysto biznesowe.
W innowacji społecznej chodzi o to, żeby wydać dużo, bo zależy nam na wywołaniu twórczego fermentu. W wypadku Mistrzów Kodowania, czyli flagowego programu edukacyjnego Samsung Electronics Polska uczymy dzieci trzeciego języka - języka kodowania - wydajemy na to duże sumy, ale jego skuteczność poznamy dopiero w ciągu dekady lub dwóch. Oczekiwanie, że innowacja może być sprowadzona do rocznego cyklu budżetowego jest z założenia błędne.
Wracając do mierników, w krajach Europie, także w Polsce, innowacji nie brakuje, jednak a PKB rośnie wolniej niż przed kryzysem finansowym. Wartość dodana wytwarzana przez te innowacje spada?
PKB nawet jeśli jest miernikiem konserwatywnym, stworzonym wiele dekad temu, oddaje wzrost lokalnej produktywności. I jako taki pokazuje w jakim tempie rosną nasze płace, rośnie nasza produktywność i efektywność oraz na ile efektywnie wykorzystujemy nowe narzędzia.
Ja nie martwiłabym się brakiem korelacji między PKB a innowacjami, tylko nad tym jak systemowo te innowacje i nakłady na innowacje wykorzystujemy. W Polsce na przykład mamy do czynienia z sytuacją, gdzie wydaliśmy miliardy na parki naukowo-technologiczne, w których nie dzieje się prawie nic. Wydajemy też środki na badania, które nie prowadzą do komercjalizacji. A przecież nie wystarczy wydawać na innowacje. Trzeba również zainwestować w zarządzanie projektami.
Witamy z Gdańska! Nebawem rozpocznie się konferencja Innowacyjna Europa organizowana przez Koalicję na Rzecz Polskich Innowacji.
Konferencję rozpocznie przemówienie prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza.