5 sytuacji, w których lepiej skłamać w pracy, niż mówić prawdę

Kłamanie nie jest powodem do dumny, jednak w kontaktach z szefem nie zawsze opłaca się być prawdomównym.
Kłamanie nie jest powodem do dumny, jednak w kontaktach z szefem nie zawsze opłaca się być prawdomównym. Fot. Craig Sunter / http://bit.ly/1kAmWUR
Jak wskazują badania, ludzie kłamią średnio 2 razy w ciągu dnia, a 93% z nich przyznaje się do tego, że zdarza im się mijać z prawdą w miejscu, gdzie pracują. Są to na ogół niewinne kłamstewka typu „spóźniłem/am się z powodu strasznych korków” (w rzeczywistości po prostu zaspałem/am), choć zdarzają się i oszustwa cięższego kalibru jak np. defraudacja pieniędzy z konta firmy. Abstrahując od aspektu etycznego, kłamstwo nie popłaca, bo w razie wykrycia może poważnie zaszkodzić naszej reputacji.


Czy jednak możemy wskazać sytuacje, w których bycie prawdomównym nie jest najlepszym pomysłem? Portal The Cheat Sheet doradza, kiedy powinniśmy nie powiedzieć swojemu szefowi całej prawdy.

Gdy szukamy nowej pracy

Rozglądanie się za nowym miejscem pracy lepiej zachować dla siebie. Z prostego powodu – jeśli twój przełożony wie, że niedługo odejdziesz z firmy, może zacząć przydzielać ci same nudne zadania, przez które nie będziesz czuł się komfortowo w swojej obecnej pracy. Możesz też stać się pierwszą osobą do „odstrzału” (zwolnienia), ponieważ szef będzie spoglądał na ciebie jak na kogoś, kto zbytnio nie przykłada się już do swoich obowiązków.

Gdy szef pyta cię, jak wygląda

Kiedy twój przełożony pyta cię przed ważną prezentacją lub spotkaniem z klientem, jak wygląda, nie próbuj być brutalnie szczery. Możesz podrzucić kilka delikatnych sugestii, ale nic poza tym. W miejscu pracy ogólnie przyjętą zasadą jest, że nie krytykuje się wyglądu współpracowników, a już w szczególności swojego bezpośredniego przełożonego.

Gdy przełożony pyta o prawdziwe powody twojego odejścia z poprzedniej pracy

Nie ma znaczenia, czy twój poprzedni szef był despotą, czy firma, z której odszedłeś, była bankrutującym przedsiębiorstwem - lepiej nie bądź wylewny, gdy twój nowy pracodawca porusza z tobą ten temat. Plotkowanie o byłych współpracownikach nie jest przykładem dobrego wychowania, zwłaszcza gdy przyjdzie ci pracować w dużej grupie. Z kolei gdy wylewasz wiadro pomyj na byłego pracodawcę, twój obecny przełożony może uznać, że jego też będziesz obgadywał za plecami, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Spróbuj zatem opowiedzieć o swojej ostatniej pracy w sposób jak najbardziej profesjonalny, bez okazywania swoich prawdziwych uczuć.

Kiedy pyta cię, czy poradzisz sobie z nowym projektem

Spróbuj robić dobrą minę do złej gry, kiedy na twoim biurku wyląduje niechciany projekt. Pozytywna reakcja będzie dobrze o tobie świadczyła, chociaż w głębi duszy możesz być wściekły z powodu dodatkowych obowiązków. Postaw jednak na dyplomację, a na pocieszenie skup się na pozytywnych aspektach swojej pracy. Przed szefem nie warto zdradzać swoich negatywnych uczuć, a jeśli już zachodzi taka konieczność, mów o tym delikatnie i stopniowo.

Kiedy pyta cię, co sądzisz o decyzji, jaką właśnie podjął

Generalnie, w chwili gdy twój pracodawca podjął już jakąś decyzję, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wyrażenie swojego poparcia dla tego pomysłu. Możesz nie zgadzać się ze zwolnieniem lubianego przez siebie pracownika lub skasowaniem ciekawego projektu, ale krytykowanie tych działań już po fakcie jest bezsensowne i przypnie ci tylko łatkę narzekacza.

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby