Bill Gates nie wierzy już w kapitalizm? „Sektor prywatny jest nieudolny"

Bill Gates zgadza się z tymi, którzy twierdzą, że kapitalizm i będący jego sercem sektor prywatny nie są lekiem na wszystkie choroby świata
Bill Gates zgadza się z tymi, którzy twierdzą, że kapitalizm i będący jego sercem sektor prywatny nie są lekiem na wszystkie choroby świata Fot. OnInnovation / http://bit.ly/1SbP2Az
Wydawałoby się, że kapitalizm to system, którego najzagorzalszymi obrońcami powinni być ci, którzy szczycą się pozycją najzamożniejszych osób na świecie. Co poniektórzy zwolennicy wolnorynkowej gospodarki w ostatnich latach zmieniają jednak retorykę i przestają przedstawiać ten system wyłącznie w jasnych barwach. Teraz dołączył do nich Bill Gates, który zaskoczył stwierdzeniem, że kapitalizm doprowadzi nas do zguby, przynajmniej jeśli nie zrezygnujemy z jego dogmatów w kwestii ochrony środowiska.


W rozmowie z The Atlantic najbogatszy człowiek świata wyznał, że sektor prywatny jest zbyt samolubny, co powoduje, że nie jest w stanie wyprodukować w wystarczających ilościach energii alternatywnej wobec paliw kopalnianych.

Twórca Microsoftu, który zadeklarował, że przeznaczy ze swego majątku 2 mld dolarów na produkcję zielonej energii, zaapelował do równie majętnych co on przedsiębiorców, by poszli jego śladem i przyłączyli się do akcji, której celem jest uniezależnienie amerykańskiej gospodarki od paliw kopalnianych do 2050 roku. Niestety, większość biznesmenów pozostaje głucha na ten problem. Gates tłumaczy, skąd bierze się taka postawa:
Bill Gates
Założyciel Microsoft

W tym biznesie nie możesz zarobić fortuny. Nawet, jeśli masz nowe źródło energii, które kosztuje tyle samo co dotychczasowe i nie emituje dwutlenku węgla, nadal nie jest ono na tyle pewne, co już sprawdzone i wykorzystywane na masową skalę.

Dołączając do chóru tych, którzy domagają się większej interwencji państwa na wolnym rynku, założyciel Microsoftu postuluje wprowadzenie specjalnego podatku w celu wymuszenia koniecznych zmian w sektorze energetyki.

Bez odczuwalnego dla kieszeni podatku węglowego, innowatorzy i właściciele zakładów energetycznych nie będą mieli motywacji do przestawienia się na odnawialne źródła energii. Od czasu zakończenia II wojny światowej, to amerykański rząd dominował w każdej dziedzinie pod względem prac badawczo-rozwojowych. W tej materii sektor prywatny pozostaje bardzo nieudolny.

Swój wywód na temat przeciwdziałania zmianom klimatu amerykański przedsiębiorca-filantrop kończy wnioskiem, że to na barkach najlepiej rozwiniętych państw ciąży odpowiedzialność za ocalenie nas wszystkich od zguby.

Problem związany ze zmianami klimatycznymi na Ziemi musi być rozwiązany w najbogatszych państwach świata. To Chiny, USA i Europa muszą zapobiegać emisji CO2, a gdy im się to uda, będą mogły doprowadzić do sytuacji, gdzie każdy będzie miał dostęp do taniej i ekologicznej energii.

Niewidzialna ręka rynku nie rozwiązuje więc wszystkich problemów? Jak widać, zdaniem najbogatszego na świecie przedsiębiorcy, który wielokrotnie poczuł jej dotyk, jest to prawdziwa diagnoza gospodarczej rzeczywistości.

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili