Wszyscy otrzymujemy rachunki za prąd. Czy jednak, zanim je zapłacimy, przyglądamy się dokładnie wyszczególnionym pozycjom i, co ważniejsze, czy wiemy, czego one dotyczą? Ten artykuł powinien rozjaśnić tę kwestię.
Trzeba przyznać, że rachunki, które wysyła nam sprzedawca energii mogą przysparzać nam trudności w kwestii ich odczytu i interpretacji. . Warto więc rozwikłać tę zagadkę raz na zawsze. Na każdej fakturze widnieje kilka pozycji, których suma daje ostateczna kwotę, jaką należy uregulować. Co ważne, struktura cen i opłat, określana jest przepisami Prawa Energetycznego.
Energia czynna całodobowa
Jest to zmienny koszt zakupu energii „czarnej” (wyprodukowanej np. z węgla) plus koszt certyfikatów pochodzenia energii „zielonej” (np. z farm wiatrowych). Jest więc to cena za energię elektryczną, która w danym okresie została zużyta. Kwotę oblicza się jako iloczyn zużytej energii oraz ceny pojedynczej kWh. Innymi słowy, w tej pozycji podana jest cena 1kWh pomnożona przez liczbę kWh, które zostały zużyte.
Opłata przesyłowa zmienna całodobowa
Oznacza koszt strat przesyłowych. Prąd, który płynie siecią pokonuje znaczne odległości. Po drodze „gubi się” nawet do 10%. Można to tłumaczyć: płacimy za straty, które powstały podczas dostarczania do nas określonej ilości energii elektrycznej. Wysokość naliczonej na fakturze kwoty zależna jest od ilości zużytej energii w danym okresie.
Opłata przesyłowa stała
Jest to opłata o charakterze abonamentu, niezależna od ilości zużytej energii, naliczana w stałej kwocie co miesiąc. Pieniądze zebrane w ramach tej opłaty przeznaczane są na pokrycie kosztów eksploatacji, modernizacji i napraw sieci elektroenergetycznych, a także wymiany liczników.
Opłata przejściowa
To również jest stała, miesięczna pozycja. Fundusze zebrane w jej ramach, przeznaczane są na finansowanie kosztów rozwiązania obowiązujących wcześniej długoterminowych umów z tytułu dostaw energii, tzw. KDT-ów. Opłata przejściowa ma być naliczana maksymalnie do 2026 roku.
Opłata abonamentowa
Stała opłata za odczytywanie i kontrolowanie liczników przez inkasentów. Pokrywa wszystkie koszty jakie powstają w związku z obsługą klienta.
Dodatkowo, na każdej fakturze powinno znaleźć się zdanie: „Na fakturze naliczono akcyzę w wysokości x”. Akcyza to podatek naliczany od sprzedanej energii, zależny od jej faktycznego zużycia. Jego stawka jest stała i wynosi 20 złotych za 1000 kWh.
Jak widać, ilość zużytej energii elektrycznej ma wpływ jedynie na trzy pozycje: energię czynną całodobową, opłatę przesyłową zmienną całodobową oraz na akcyzę. Oprócz wymienionych, na rachunku za prąd znajdują się jeszcze dwie pozycje:
Grupa taryfowa
Jest to rodzaj taryfy przyporządkowany przez Urząd Regulacji Energetyki do danego obiektu. Oznacza grupę odbiorców energii, dla których stosuje się jeden zestaw cen, stawek opłat i warunków ich stosowania. Gospodarstwa domowe najczęściej podlegają grupie G11, która obejmuje również garaże, altany działkowe, windy i klatki schodowe. G11 to taryfa, która gwarantuje stałą cenę prądu przez całą dobę.
Zdarza się, że gospodarstwa domowe podlegają pod grupę taryfową G12, która zawiera dwie stawki opłat: dzienną i nocną. Taka taryfa przeznaczona jest dla gospodarstw domowych, w których więcej prądu zużywa się nocą (np. stosujących akumulacyjne ogrzewanie elektryczne). Oczywiście grupę taryfową można zmienić.
Zabezp.(A): 25 i Moc umowna (kW): 16
Taki zapis oznacza, że mamy bezpiecznik 25A na każdej fazie przed licznikiem oraz, że łączna moc urządzeń, jakie możemy jednocześnie podłączyć, aby bezpieczniki zadziałały, wynosi łącznie 16 kW.