Energetyki bardziej szkodliwe niż alkohol? Zobacz wyniki najnowszych badań

Po napoje energetyzujące często sięgają młodzi ludzie. W dłuższej perspektywie mogą poważnie odczuć to na swoim zdrowiu.
Po napoje energetyzujące często sięgają młodzi ludzie. W dłuższej perspektywie mogą poważnie odczuć to na swoim zdrowiu. Fot. Mike Mozart / http://bit.ly/1QfWDkh
Półki sklepowe uginają się od napojów energetyzujących najrozmaitszych marek. Piją je dzieci, które uczą się do swojej pierwszej klasówki, nie wspominając już o studentach zarywających noc na nauce do egzaminów. Najnowsze badania naukowe pokazują, że krótkotrwały wzrost energii, jaki wiąże się ze spożyciem tych napojów, można jednak okupić poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Szkodliwy wpływ napojów pobudzających zaobserwowali amerykańscy naukowcy, prowadząc badania na 25 ochotnikach w Rochester w stanie Nowy York. Uczestnikom eksperymentu podawano napój energetyczny Rockstar, zawierający w swoim składzie 240 mg kofeiny i 2000 mg tauryny. Po pół godziny od czasu jego wypicia doszło do wzrostu ciśnienia krwi o średnio 6,4%.

We krwi badanych zauważano także znaczący wzrost poziomu norepinefryny – hormonu wydzielanego razem z adrenaliną w sytuacjach powodujących stres.

Badacze wysunęli wniosek, że zmiany następujące w organizmie po spożyciu napojów energetycznych mogą zwiększać ryzyko chorób układu krążenia, nawet u osób młodych. W związku z tym odkryciem postulują przeprowadzenie kolejnych testów w celu dokładniejszego zbadania wpływu tych produktów na układ krążenia.

Źródło: EurekAlert!

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.