Produkty ekologiczne nie są ekologiczne?

Co 10 Polak regularnie kupuje produkty ekologiczne
Co 10 Polak regularnie kupuje produkty ekologiczne Fot. Michigan Municipal League / http://bit.ly/1RNWp1q / CC BY-ND 2.0
Polacy coraz częściej sięgają po produkty ekologiczne i naturalne soki. Według badań prowadzonych na SGGW, co 10 Polak regularnie kupuje produkty z półek Eco. Oznacza to, że świadomość w zakresie prawidłowego odżywiania wzrasta. Należy jednak uważać, bo jak się okazuje, nawet co 5 produkt, oznaczony jako ekologiczny, może nie spełniać określonych wymogów.

Aby dany produkt móc nazwać ekologicznym trzeba wykazać, że min. 95% jego składników jest produkowana naturalnymi metodami. Fakt, że aż 22% towarów ekologicznych nie spełnia tych wymagań wykazała kontrola przeprowadzona przez Inspekcję Handlową. Łącznie wykryto 219 nieodpowiednio przygotowanych partii towarów. Wśród nich 19% posiadało nieodpowiednie oznakowanie, a 15% nie miało odpowiedniej jakości.

Sięgając po produkty ekologiczne warto więc dokładnie przyjrzeć się opakowaniu i czytać etykiety. To, że produkt znajduje się na półce, czy w dziale nazwanym Eco, nie oznacza jeszcze, że właśnie taki jest. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na certyfikat. Symbol oficjalnie uznany przez Unię Europejską to zielony liść złożony z 12 gwiazdek. Przy nim powinien znaleźć się numer jednostki certyfikującej oraz informacja o tym czy dany towar pochodzi z UE. Taki certyfikat oznacza, że towar pochodzi z gospodarstwa ekologicznego.
Natomiast patrząc na skład produktu, trzeba zwrócić uwagę czy nie ma w nim konserwanty, które nie mają prawa znaleźć się w produkcie eko. Warto pamiętać, że 95% składników użytych do produkcji powinno być organicznych. Cena również może być pewną podpowiedzią. Żywność ekologiczna jest zdecydowanie droższa (nawet trzykrotnie w porównaniu do zwykłych odpowiedników), ponieważ koszty jej produkcji są większe. Oczywiście cena nie powinna być jedynym kryterium, nieuczciwi producenci zawyżają ceny.

Certyfikat BIO to prestiżowe wyróżnienie, wspólnotowe logo rolnictwa ekologicznego, które uzyskać może gospodarstwo, które spełnia określone wymogi i normy unijne dotyczące żywności ekologicznej. Producent żywności, który nie posiada takiego odznaczenie nie może oznaczać swoich produktów jako ekologicznych.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.