System serwowania drinków opiera się na składnikach przypisanych do 5 czynników determinujących osobowość konsumenta.
System serwowania drinków opiera się na składnikach przypisanych do 5 czynników determinujących osobowość konsumenta. Materiały prasowe

Dwa lata temu badacze z Uniwersytetu Cambridge opracowali algorytm, który określa osobowość użytkownika Facebooka na podstawie polubionych przez niego/nią wpisów. Teraz grupa niemieckich inżynierów wykorzystała wyniki badań amerykańskich uczonych do skonstruowania robota, który przygotowuje... drinki dopasowane do profilu założonego w serwisie społecznościowym.

REKLAMA
Projektanci z Niemiec wyszli z założenia, że osobowość konsumenta determinuje rodzaj pitego przez niego napoju alkoholowego. Posługując się pięcioczynnikowym modelem osobowości (neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność) zespół odkrył, jak przeprowadzić analizę psychologiczną w oparciu o dane pozyskane z konta użytkownika Facebooka. Następnie zgromadzona w ten sposób wiedza posłużyła do stworzenia tzw. social drinka.
Jak w praktyce działa wynalazek niemieckich konstruktorów? Do każdego czynnika osobowości przydzielony został inny alkohol bądź napój. Przykładowo ekstrawersji odpowiada sok cytrynowy, a sumienności czysta wódka. Użytkownik, aby przekonać się, jaki drink jest „zgodny” z jego/jej osobowością, musi zalogować do swojego konta na Facebooku. Po wykonaniu tej czynności uruchamia się podłączony do systemu robot-barman, który przeprowadza analizę danych zebranych z serwisu społecznościowego, aby z dobranych przez siebie składników przygotować social drink.
Simon Frambach, jeden z projektantów systemu promowanego pod hasłem "Wypij samego siebie", w rozmowie z serwisem Business Insider wytłumaczył, jaka idea przyświecała twórcom wynalazku:
Simon Frambach
Projektant i konstruktor z Niemiec

Zadaliśmy sobie pytanie: w jaki sposób możemy przenieść wirtualne dane do świata rzeczywistego? Chcieliśmy, by ludzie mogli sobie wyobrazić swoją osobowość... a następnie wypić ją. Kiedy ja i moi przyjaciele wypróbowaliśmy system po raz pierwszy, większości z nas podano zbliżone pod względem zawartości drinki. Prawdopodobnie dlatego, że polubiliśmy te same posty na Facebooku i dzieliliśmy wspólne zainteresowania.

System, którego częścią jest robot-barman, nadal znajduje się w fazie testów i aktualnie nie istnieje aplikacja umożliwiającą korzystanie z niego przy użyciu urządzeń przenośnych. Na dzień dzisiejszy jego możliwości można podziwiać tylko w Niemczech.

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl