Grudziądzka firma pracuje nad tym, by pieczarkarnie zasilała energia z wytwarzanych w nich odpadów

Champion, firma z Grudziądza, realizuje projekt zakładający wykorzystanie odpadów z pieczarkarni w celach energetycznych
Champion, firma z Grudziądza, realizuje projekt zakładający wykorzystanie odpadów z pieczarkarni w celach energetycznych Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta
Champion, jedna z firm specjalizujących się w budowie i wyposażaniu nowoczesnych pieczarkarni, we współpracy z Politechniką Częstochowską realizuje, jako podwykonawca zleconych prac badawczych, projekt pod nazwą „Układ termiczny pieczarkarni bazujący na energii uzyskanej z przetworzonego kompostu popieczarkowego”.


Celem projektu jest opracowanie i skomercjalizowanie technologii wykorzystania odpadu poprodukcyjnego (kompostu) na potrzeby energetyczne pieczarkarni.

Obecnie wysokie koszty utylizacji odpadu sprawiają, że dominującym sposobem zagospodarowania kompostu jest jego składowanie na użytkach rolnych. Opracowana przez grudziądzką firmę technologia pozwoli po przetworzeniu odpadu uzyskać do 80% energii termicznej niezbędnej w procesie produkcyjnym.

Całkowity koszt realizacji projektu zamknął się w kwocie 14,5 mln zł. Koszt ten obejmuje wsparcie finansowe (5,3 mln zł) ze środków przyznanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu Demonstrator+, stanowiącego ogniwo unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Datę zakończenia prac nad projektem wyznaczono na 31 marca 2016 roku.

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.