Wielki sukces młodej rysowniczki z Polski. Została ilustratorką w Marvel Comics!

Rysowniczka z Polski dołączyła do twórców ilustrujących przygody najpopularniejszych postaci komiksowych z największego wydawnictwa komiksów na świecie
Rysowniczka z Polski dołączyła do twórców ilustrujących przygody najpopularniejszych postaci komiksowych z największego wydawnictwa komiksów na świecie Marvel.com
Na zdolnościach polskich artystów coraz częściej poznają się łowcy talentów za granicy. Do grona osób, które otrzymały lukratywną propozycję współpracy od amerykańskiego przedsiębiorstwa o rozpoznawalnej marce, dołączyła Katarzyna Niemczyk. Polka została rysowniczką jednej z serii komiksowych zapowiedzianych przez Marvel Comics. Jest pierwszą w historii wydawnictwa artystką polskiego pochodzenia.

Ilustratorka z Polski wykona rysunki do cyklu „Mockingbird”, pierwszej solowej serii opowiadającej losy tytułowej superbohaterki. Komiks, którego odcinki będą wydawane w cyklu miesięcznym, Niemczyk poprowadzi wspólnie ze scenarzystką Chelsea Cain. W rozmowie z internetowym serwisem wydawnictwa Marvel amerykańska autorka wyjaśniła, czemu uznała Katarzynę Niemczyk za idealną osobę do zajęcia się oprawą graficzną powstającej serii:
Chelsea Cain
Scenarzysta "Mockingbird"

Bardzo ważne było dla mnie znalezienie kogoś, kto dorównałby naszej postaci talentem i stylem. Kate , jak mało kto, potrafi naprawdę rysować piękne i silne kobiety. To jej specjalność. Bohaterka naszej serii ma w sobie ogromny seksapil. Jako autorka jej przygód chce to pokazać, ale jednocześnie uniknąć jej uprzedmiotowienia. To silna osobowość, która jest pod względem fizycznym świetnie przygotowana do walki ze złem. A Kate potrafi narysować kobietę w metalowym bikini i opinających nogi pończochach, a jednocześnie sprawić, że to ona wszystko kontroluje i bije swoim twardym charakterem niejednego mężczyznę.

W jaki sposób Katarzyna Niemczyk otrzymała angaż u prestiżowego wydawcy, którego nałogowi czytelnicy komiksów zza oceanu zwą „Domem Pomysłów”? Jak zdradza w jednym z komentarzy pod postem opublikowanym na swoim profilu na Facebooku, sukces zawdzięcza ciężkiej pracy i łutowi szczęścia:
Katarzyna Niemczyk
Rysowniczka "Mockingbird" w Marvel Comics

Z tego co wiem jedyna droga do Marvela to bezpośrednio pokazać portfolio łowcy talentów lub po prostu sami muszą Cię znaleźć. W moim przypadku to była pierwsza opcja na MFK [Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi - redakcja].

Zatrudnienie Niemczyk na stanowisku rysownika wpisuje się w politykę wizerunkową, jaką od dłuższego czasu prowadzi nowojorskie wydawnictwo. Zakłada ona intensywniejsze promowanie, zarówno kobiecych postaci, jak i autorek komiksów, a jej celem jest zwiększenie zainteresowania dziewczyn i kobiet utworami produkowanymi na rynku komiksowym.

Wymiernym efektem przyjętej przez Marvela strategii była nagrodzona prestiżową nagrodą Hugo seria „Ms Marvel” o losach nastolatki pakistańskiego pochodzenia, która zyskała nadludzkie moce i postanowiła przywdziać strój superbohatera. Scenariusz do tego cyklu tworzy nadal Gwendolyn Willow Wilson, pisarka i dziennikarka. „Mockingbird” to kolejny krok w promowaniu twórczości damskiej części społeczeństwa, ponieważ w tym przypadku za warstwę merytoryczną i graficzną odpowiadają same kobiety.
Katarzyna Niemczyk studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na co dzień pracuje na stanowisku ilustratorki w Division 48, studiu polskich grafików, którzy współtworzyli animacje i ilustracje do takich gier komputerowych jak „Might & Magic: Heroes VII” czy „Wiedźmin III: Dziki Gon”.

Mockingbird to alter ego Barbary "Bobbi" Morse, superbohaterki, która zadebiutowała w uniwersum Marvela w 1971 roku. W dotychczasowych przygodach dała się poznać jako świetnie wyszkolona wojowniczka i doświadczoną agentka S.H.I.E.L.D., fikcyjnej organizacji, która dysponując mandatem ONZ pilnuje bezpieczeństwa na świecie. Chlubną kartą w jej historii jest wieloletnie członkostwo w drużynie Avengers, jednej z najbardziej rozpoznawalnych grup Marvela. Znana jest także jako była żona prominentnego działacza tej drużyny, Hawkeye'a. W hitowym serialu „Agents of S.H.I.E.L.D.” w rolę Mockingbird wciela się aktorka Adrianna Palicki.


Marvel Comics to największe amerykańskie wydawnictwo komiksowe. Założone w 1939 zapisało się na stałe w światowej popkulturze, publikując regularnie komiksy z historiami najpopularniejszych superbohaterów (Kapitan Ameryka, Spider-Man, Iron Man, Hulk i Daredevil) i drużyn na czele z Avengers i Fantastyczną Czwórką.

Pierwszy numer współtworzonej przez polską rysowniczkę serii „Mockinbgird” trafi do sprzedaży w sklepach z komiksami na terytorium USA w dniu 2 marca 2016 roku.

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.