Leeds, miasto w północnej Anglii w hrabstwie West Yorkshire, za sprawą naukowców z miejscowego uniwersytetu ma zostać pierwszym na świecie ośrodkiem z samonaprawialną infrastrukturą
Leeds, miasto w północnej Anglii w hrabstwie West Yorkshire, za sprawą naukowców z miejscowego uniwersytetu ma zostać pierwszym na świecie ośrodkiem z samonaprawialną infrastrukturą Fot. Hugh Llewelyn / http://bit.ly/1Yrw3pH
Reklama.
Przedsięwzięcie brytyjskich naukowców, które otrzymało dofinansowanie w kwocie 4,2 mln funtów, przewiduje zaprojektowanie niewielkich robotów, które będą rozpoznawały i rozwiązały najczęstsze techniczne problemy w mieście (dotykające latarni, rur i dróg) bez zakłócania życia mieszkańców i z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Konstruowane roboty zostaną podzielone na trzy kategorie na podstawie przydzielonych im oddzielnie funkcji.
Phil Purnell, profesor z Uniwersytetu w Leeds, jest przekonany, że realizowany w murach miejscowej uczelni projekt zrewolucjonizuje ich ukochane miasto:
Phil Purnell
Kierownik projektu z Uniwersytetu w Leeds

Zamierzamy uczynić z Leeds pierwsze na świecie miasto, które nie będzie cierpiało z powodu prac drogowych. Jesteśmy w stanie zaprojektować i utrzymać infrastrukturę, która w całości będzie obsługiwana przez roboty. Dzięki temu przestoje w naszym mieście spowodowane ciągłym kopaniem dróg przejdą do historii.

Projekt wystartuje w styczniu 2016 roku i ma zostać zrealizowany do końca 2035 roku. Warto dodać, że idea robotów naprawiających miejską infrastrukturę została już wcielona w życie, tyle że w mniejszej skali. Pionierami byli Japończycy, którzy wykorzystują zautomatyzowane buldożery i inne roboty w pracach budowlanych w związku z przygotowaniami do zapowiedzianych na 2020 rok w Tokio XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

źródło: Business Insider