Spółka Instytut Badań i Rozwoju IOCUS pracuje nad zestawem gier, który określi kompetencje miękkie kandydata do pracy.
Spółka Instytut Badań i Rozwoju IOCUS pracuje nad zestawem gier, który określi kompetencje miękkie kandydata do pracy. Fot. wetwebwork/http://skroc.pl/bcd3b/flickr.com CC_BY/http://skroc.pl/8ce73
Reklama.
Kandydat zaangażowany w grę przestaje udawać
W trakcie prac badawczo-rozwojowych firma zweryfikuje skuteczność badania kompetencji za pośrednictwem różnego typu zadań wykorzystywanych w grach. Wykorzystana do tego celu zostanie statystyczna ocena dopasowania zadań do wskaźników umiejętności oraz metoda porównawcza wobec tradycyjnych narzędzi weryfikacji kwalifikacji pracowników i kandydatów.
Badacze określą przydatność poszczególnych elementów gier w ocenie kandydatów. Szczególnie w zakresie kompetencji miękkich. W związku z tym, że gry pozwalają wykreować pracodawcy specyficzną sytuację, która eksponuje interesujące go zachowania kandydatów. Wskutek tego, że dodaje im realizmu potrzebnego do zaangażowania w wykonywane zadanie. Dodatkowo gracz jest bardziej zmotywowany, kiedy musi osiągnąć ambitny cel.
Połączenie specjalistów z 3 dziedzin
Badacze chcą potwierdzić, że gry dużo dokładniej odsłaniają rzeczywiste kompetencje i cechy potencjalnych kandydatów do pracy od tradycyjnych testów i zadań, które są ograniczone do badania powierzchownych zachowań. Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu w kwocie ponad 2,2 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Spółka Instytut Badań i Rozwoju IOCUS powstała w 2011 roku. Łączy doświadczenia specjalistów z 3 dziedzin – tworzenia gier biznesowych, projektowania systemów informatycznych oraz rekrutacji. Jednym z jej udziałowców jest Pracownia Gier Szkoleniowych.
Dzięki temu firma może projektować symulacje jak najlepiej dostosowane do badania określonych umiejętności kandydatów. W efekcie pozwala pracodawcom znaleźć osoby posiadające nie tylko wymaganą wiedzę techniczną, ale także niezbędne kompetencje miękkie na danym stanowisku.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl