5 sposobów na to, jak zostać zapamiętanym przez swego rozmówcę

Wszystko to, co powiemy na samym początku rozmowy, ma kolosalny wpływ na to, jak zostaniemy odebrani przez otoczenie
Wszystko to, co powiemy na samym początku rozmowy, ma kolosalny wpływ na to, jak zostaniemy odebrani przez otoczenie Fot. Eva Rinaldi / http://bit.ly/1PknziN
Z badań naukowych wynika, że ludzki umysł traci zdolność koncentracji już po 8 sekundach. Dlatego tak wielkie znaczenie ma to, co zrobisz w tym krótkim czasie. Dotyczy to zwłaszcza relacji międzyludzkich – jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na drugiej osobie, to musisz jak najlepiej wykorzystać pierwsze sekundy rozmowy z nią.


Na szczęście istnieją pewne sztuczki, dzięki którym przykujesz na dłużej uwagę rozmówcy i sprawisz, że zostaniesz zapamiętany jako interesujący człowiek, a nie pójdziesz w zapomnienie jak wiele przypadkowo spotkanych osób. Oto pięć wskazówek, jak należycie spożytkować czas na początku rozmowy:

Opowiadaj przekrojowo

Na pytanie o to, kim jesteś, nie musisz odpowiadać wyświechtaną formułką, w której podaje się imię, nazwisko i zajmowane przez siebie stanowisko. O ile fikcyjny agent 007 elektryzuje otoczenie, gdy przedstawia się jako „Bond. James Bond”, o tyle nie każdy z nas powinien powielać ten schemat, chyba że ma naprawdę magnetyczną i charyzmatyczną osobowość. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przytoczenie pewnych faktów z naszej historii, które mają związek z tym, czym obecnie się zajmujemy.

Porzuć żargon

Piastując ważną funkcję w biznesie czy nauce, musisz pamiętać o tym, że nie do każdego należy zwracać się w taki sposób jak robisz to w swoim miejscu pracy. Jeśli rozmawiasz z kimś, kto nie jest biegły w dziedzinie, w której ty akurat jesteś specjalistą, to zmień swój język na taki, w którym ograniczysz używanie technicznych czy naukowych terminów. Miej świadomość, że są ludzie, dla których twój biznesowy żargon to zlepek niezrozumiałych słów. Formułuj więc jasne zdania, które o wiele łatwiej jest zapamiętać.

Rzucaj anegdotami

Anegdoty to wspaniały sposób na „zakotwiczenie się” w świadomości swego rozmówcy. Suche dane szybko wylatują z głowy, ale jeśli powiążemy je z ciekawymi historyjkami zwiększamy znacznie prawdopodobieństwo, że zostaniemy zapamiętani.

Twórz wspólnotę

Wspólne doświadczenia czy zainteresowania to coś, co ma ogromną moc łączenia ze sobą ludzi. Jeśli między rozmówcami istnieją powiązania, to możesz być pewien, że każda z osób zapadnie drugiej w pamięć. Dlatego na początku rozmowy podkreślaj to, co łączy cię z osobą, przez którą chcesz zostać zapamiętany.

Komplementuj bez obaw

Komplementy sprawiają, że ludzie czują się ważni i doceniani. A jeśli towarzyszą im takie przyjemne uczucia, to osoby mówiące pod ich adresem ciepłe słowa mogą mieć pewność, że nie pójdą w niepamięć. Szczególną siłę mają komplementy dotyczące wykonywanej pracy, także nie miej oporów przed ich stosowaniem.
źródło: Business Insider

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła