
Reklama.
Podobnie jak wcześniejsze programy unijne również PO WER składa się z kilku obszarów tematycznych tzw. osi priorytetowych. Jedną z nich (III) jest Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, które przewiduje szereg działań ukierunkowanych na poprawę jakości kształcenia na poziomie wyższym.
W ramach III osi priorytetowej są realizowane przedsięwzięcia, które zakładają podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, tak aby zdobyta w toku nauki wiedza odpowiadała potrzebom gospodarki i rynku pracy. Podejmowane są też działania skutkujące podniesieniem jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich.
III oś PO WER wspiera także inicjatywy, które gwarantują obywatelom poszczególnych państw oraz cudzoziemcom równy dostęp do międzynarodowych programów kształcenia w szkołach wyższych. Skutkuje to lepszą jakością nauki języków obcych, szerszą ofertą wymiany stypendialnej, możliwością kontaktu studentów z zagranicznymi wykładowcami oraz ich aktywniejszym uczestnictwem w międzynarodowych konkursach.
W przypadku Polski środki finansowe pochodzące z III osi priorytetowej programu PO WER zostaną skierowane zarówno do regionów słabiej rozwiniętych (15 województw), jak i lepiej rozwiniętych (za takowy region w naszym kraju uważane jest województwo mazowieckie). Ponieważ głównym założeniem programu jest zniesienie barier i różnic w dostępie do oświaty, większa część środków zostanie zagospodarowana na wsparcie obszarów o niższym poziomie rozwoju.
Głównymi beneficjentami tej części programu są minister właściwy ds. szkolnictwa wyższego oraz placówki odpowiedzialne za kształcenie na poziomie wyższym. W dalszej perspektywie pozytywne skutki jego wdrożenia odczują studenci, pracownicy i pracodawcy.
PO WER jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), który jest kluczowym narzędziem finansowym Unii Europejskiej do wspierania zatrudnienia i wyrównywania poziomu życia we wszystkich krajach członkowskich. Na jego realizację przeznaczono blisko 5 mld euro. Rozłożony został na 6 lat (2014-2020). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej dla jego III osi.