Jest ich pięcioro. Wszyscy wspólnie uczęszczają do III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Jednak jest coś, co odróżnia Filipa, Marcina, Natalię, Olgę i Olgierda od pozostałych 18-latków. Wszyscy razem w wolnym od nauki w szkole czasie pracują w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (PPNT) nad projektem, którego celem jest rozwiązanie ogromnego problemu uodparniania się bakterii na antybiotyki – donosi „Gazeta Wyborcza”.
Bakterie coraz bardziej odporne na antybiotyki
Z roku na rok antybiotykoodporność stanowi coraz większy problem ludzkości. Nawet ten sam antybiotyk, który jest skuteczny w leczeniu jednego pacjenta, u innego chorego coraz częściej okazuje się zupełnie nieskuteczny. Z tego powodu systematycznie wzrasta ilość zgonów.
Ma to zmienić projekt, nad którym pracuje piątka licealistów z Gdyni pod kierunkiem prof. Michała Obuchowskiego z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Swoje laboratorium do prac badawczych udostępnił im PPNT. Licealiści zdobywali wcześniej wyróżniania w takich konkursach, jak m. in. Adamed SmartUP czy Google Science Fair 2012.
"Nikt nie traktuje nas poważnie, bo jesteśmy młodzi"
Na początku ich działalność sfinansowała szkoła. Teraz projekt, nad którym pracują, otrzymał wsparcie z funduszu venture capital Black Pearls. Jego przedstawiciele mieli okazję poznać licealistów podczas konferencji Venture Day w trakcie bloku tematycznego „Transfer Technologii i Komercjalizacja” w listopadzie tego roku, którego INNPoland było partnerem medialnym.
Wtedy jedna z licealistek – Olga stwierdziła, że głównym problemem piątki młodych naukowców jest fakt, że mają problemy z pozyskaniem sponsorów, ponieważ ze względu na fakt, iż są młodzi „nikt nie bierze ich na poważnie”. Z pewnością teraz się to zmieni i bardzo pomocne będzie w tym wsparcie funduszu Black Pearls. Tamtą wypowiedź Olgi od 1 minuty oraz 20 sekundy filmu można obejrzeć tutaj.
Innowacyjną metodę terapii, nad którą pracują licealiści wyróżniają dwa elementy. Po pierwsze będzie bardziej skuteczna w leczeniu zakażeń od aktualnie stosowanych rozwiązań. Z kolei po drugie wykluczy możliwość uodpornienia się bakterii na jej działanie.
W laboratorium PPNT prowadzone są badania m. in. z zakresu mikrobiologii, biologii molekularnej czy hodowli roślin. Ośrodek prowadzi również zajęcia i warsztaty edukacyjne dla gimnazjalistów o tematyce mikrobiologicznej i biochemicznej.