W internecie nigdy nie kończ zdania kropką. Jeśli nie przestrzegasz tej reguły, robisz sobie wielką krzywdę

Internet stworzył świat, który rządzi się swoimi własnymi prawami. Wolny jest też od pewnych zasad gramatyki, które w niektórych przypadkach mogą wyrządzić więcej złego niż dobrego
Internet stworzył świat, który rządzi się swoimi własnymi prawami. Wolny jest też od pewnych zasad gramatyki, które w niektórych przypadkach mogą wyrządzić więcej złego niż dobrego Fot. Wesley Fryer / http://bit.ly/1Nb2WSF
Już od najmłodszych lat szkolnych uczono nas, że stawiamy kropkę na końcu zdania. Czy zauważyliście, że w internecie, który jak wiadomo rządzi się swoimi prawami, ta gramatyczna reguła nie jest przestrzegana? Co więcej, kończenie wiadomości tekstowych kropką nie jest mile widziane, a kto tak czyni, wystawia sobie bardzo złe świadectwo. Potwierdzają to... najnowsze badania naukowe.


Uczeni z Binghamton University, pod kierownictwem Celii Klin, wykazali, że stawianie kropki w wiadomościach wysyłanych przez internet powoduje, że odbiorca traktuje otrzymane wypowiedzi jako nieszczere, uważając swego rozmówcę za osobę nieczułą i bezduszną.

Do badania zaproszono 126 studentów. Każdemu z nich zaprezentowano dwa rodzaje korespondencji – jedną napisaną ręcznie, a drugą będącą wydrukiem z komputera. Obie zawierały zaproszenie i odpowiedź na tę propozycję. W sytuacji, gdy zdanie będące odpowiedzią na zaproszenie, zawierało kropkę, uczestnicy badania nie byli przekonani co do szczerości jego autora i doszukiwali się jakichś nieczystych intencji. Takie wrażenie pojawiło się tylko przy korespondencji internetowej, w przypadku komunikacji na piśmie nie zauważono różnic co do odbioru zdań z kropką lub bez niej.

Zdaniem autorów badania, znaki interpunkcyjne w wiadomościach tekstowych stały się narzędziem prowadzenia swoistej „wojny psychologicznej” ze swoimi znajomymi i przyjaciółmi. Ponieważ pisanie przez internet tworzy znacznie uboższy przekaz w porównaniu z rozmową na żywo, w komunikacji na odległość formą wyrażenia emocji stają się dostępne środki w rodzaju zestawu emotikon, umyślnych literówek czy wreszcie kropek.


W kolejnym badaniu, które jeszcze nie doczekało się publikacji, badacze z amerykańskiej uczelni zaobserwowali, że wykrzykniki, których używanie dotychczas uważano raczej za przejaw braku dobrego wychowania, mogą wnieść większą szczerość do wiadomości przesyłanych za pomocą komunikatora internetowego w porównaniu z brakiem jakiegokolwiek znaku interpunkcyjnego.

Binghamton University to państwowa uczelnia w stanie Nowy York w USA. Według najnowszego raportu „America's Best Colleges and Universities”, nowojorska szkoła wyższa zajmuje 89. miejsce w rankingu 201 amerykańskich uniwersytetów.

źródło: "The Independent"

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili