Kiedyś pokonali smoka wawelskiego. Teraz zamierzają rozprawić się z kolejną podstępną bestią

Zatruwający Kraków smog jest jak legendarny smok wawelski - wszyscy chcą się go pozbyć, ale nie bardzo wiedzą jak. Zaniepokojeni działacze postanowili urządzić "burze mózgów", by znaleźć sposób na zgładzenie tej "bestii"
Zatruwający Kraków smog jest jak legendarny smok wawelski - wszyscy chcą się go pozbyć, ale nie bardzo wiedzą jak. Zaniepokojeni działacze postanowili urządzić "burze mózgów", by znaleźć sposób na zgładzenie tej "bestii" Fot. ZakamyczeKrk / Wikimedia Commons
Od lat Kraków boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza. Poziom zanieczyszczeń jest już na tyle wysoki, że notorycznie przekraczane są dopuszczalne normy. Z fatalnym stanem powietrza w dawnej stolicy Polski postanowili walczyć już nie tylko miejscy urzędnicy, ale również pozarządowe organizacje, które są głęboko zaniepokojone szerzącym się w mieście smogiem. Kolejną oddolną inicjatywą jest Smogathon.


Smogathon to wydarzenie, podczas którego uczestnicy mają wypracować rozwiązania z myślą o pokonaniu krakowskiego smogu. Według organizatorów zlotu, nie ma czasu do stracenia, ponieważ smog zabija coraz więcej mieszkańców Krakowa, zniechęca turystów i odstrasza biznesmenów, co wywiera zgubny wpływ na sytuację demograficzną i ekonomiczną miasta. Potwierdza to Maciej Ryś, jeden z organizatorów Smogathonu.
Maciej Ryś
Smogathon 2015

Na ten moment w Krakowie i w Polsce nie jest dobrze. Co prawda wymienianych jest coraz więcej pieców, coraz więcej jest też kontroli, ale to dopiero początek. Potrzebne jest więcej stacji monitoringu, rozwiązań systemowych oraz innowacji. Problem sam nie zniknie, to mieszkańcy muszą wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać.

Smogathon odbędzie się przy ulicy Przemysłowej 12 w Krakowie i potrwa tylko 24 godziny. Ma być to okres intensywnych prac, także w godzinach nocnych, z krótkimi przerwami na posiłki. Skąd to tempo? Maciej Ryś tłumaczy, że to nic niezwykłego w organizacji tego typu spotkań.
Maciej Ryś
Smogathon 2015

Wynika to z charakteru wydarzenia jakim jest hackathon – są one organizowane zazwyczaj na 24, 48 lub 72 godziny. My zdecydowaliśmy się na 24 godziny, ponieważ niezależnie od branży każdy będzie w stanie przepracować całość tego czasu i skupić się na rozwiązaniu problemu.

Otwarcie wydarzenia nastąpi o godzinie 14:00 w dniu 12 grudnia 2015 (sobota). W dniu następnym o godzinie 14:00 odbędzie się wielki finał, podczas którego 10 wybranych przez jury zespołów zaprezentuje swoje projekty i powalczy o atrakcyjne nagrody. W komisji oceniającej pomysły uczestników zasiądą: Wojciech Burkot z Allegro, Luka Sunic z Hub:raum Kraków, Ela Madej z Amicus & Impact.tech i Piotr Wilam z Innovation Nest.

Smogathon to nazwa powstała z połączenia hackathonu (termin na określenie maratonu grafików, projektantów programistów, biznesmenów i innych kreatywnych ludzi) i smogu, który z powodu podobnej wymowy do słowa „smok” został zilustrowany przez inicjatorów Smogathonu jako mityczny stwór, z którego paszczy wydobywa się gęsty, duszący dym. Osoby przystępujące do konkursu wzorem legendarnego Szewczyka Dratewki mają rozprawić się z bestią, jaką w czasach współczesnych jest trujący smog.
Więcej informacji o całym przedsięwzięciu można uzyskać na oficjalnej stronie wydarzenia i przypisanego do niego profilu na Facebooku.

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili