Konkurs "Studiujesz? Praktykuj!" skierowany jest do polskich uczelni. Docelowo skorzystają na nim studenci i absolwenci, którzy zyskają szansę uczestnictwa w praktykach i stażach realnie przygotowujących do pracy zawodowej
Konkurs "Studiujesz? Praktykuj!" skierowany jest do polskich uczelni. Docelowo skorzystają na nim studenci i absolwenci, którzy zyskają szansę uczestnictwa w praktykach i stażach realnie przygotowujących do pracy zawodowej NCBR
Reklama.
Pod tą nawołującą do aktywności nazwą kryje się skierowany do uczelni konkurs, którego celem jest uruchomienie w porozumieniu z przedsiębiorcami wysokiej jakości praktyk i staży. Wyłonione w konkursie uczelnie mają zaoferować je swoim studentom, by ci zdobyli doświadczenie zawodowe i nabyli kompetencje niezbędne do wykonywania określonej pracy.
Oferowane praktyki i staże potrwają nie krócej niż miesiąc w jednej jednostce tj. zakładzie pracy. Dodatkowo uczelnie zapewnią swoim studentom 3-miesięczne staże, związane bezpośrednio z wybranymi przez nich kierunkami studiów.
Jak stwierdził prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, program kształcenia na uczelniach musi obejmować praktyczne przygotowanie młodych ludzi do przyszłej pracy zawodowej, zwłaszcza jeśli mają oni konkurować na globalnym rynku pracy:
Prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski
Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Praktyczne przygotowanie do rynku pracy stanowi ważny element w programie kształcenia. Doceniają go zarówno pracodawcy, wykładowcy jak i studenci, także ci, którzy po studiach planują przedsiębiorcze „samozatrudnienie". Wysokiej jakości staże i praktyki, szczególnie w oparciu o doświadczenia międzynarodowe, pomogą naszym absolwentom na budowanie swoich karier także w wymiarze globalny.

Obecnie zakończył się już etap przyjmowania wniosków, które mogły składać publiczne i niepubliczne szkoły wyższe kształcące co najmniej 100 studentów na studiach stacjonarnych. Laureaci konkursu będą mogli liczyć na wysokie kwoty dofinansowania (dla uczelni kształcących do 4 tys. studentów do 1,5 mln zł, a dla uczelni kształcących co najmniej 12 tys. studentów nawet 5 mln zł).
„Studiujesz? Praktykuj!” to konkurs organizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach opracowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego programu „Uczelnie przyszłości”, który z kolei jest częścią Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Budżet konkursu, który czeka na ogłoszenie wyników, to 145 mln zł.