Prokuratura Generalna wdraża System Digitalizacji Akt

Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
System Digitalizacji Akt to innowacja w procesie zapoznawania się z aktami postępowania karnego. Prokuratura wychodzi naprzeciw rosnącym potrzebom usprawnienia procedur administracyjnych oraz powszechnej cyfryzacji. SDA ma wielowymiarowy wpływ na poprawę sytuacji uczestników postępowania.


Osoby mające uprawnienia do wglądu w akta od teraz mają również możliwość zapoznania się z nimi w formie elektronicznej. W trakcie postępowania przygotowawczego umożliwia to stronie poszkodowanej efektywne dochodzenie swoich praw, a w przypadku podejrzanego zapewnia mu elementarne prawo do obrony.

Podmioty uprawnione mogą wnioskować o udostępnienie akt na każdym stadium postępowania przygotowawczego, a w szczególności przed zamknięciem śledztwa, kiedy to przeprowadza się końcowe zapoznanie z materiałami.

Wprowadzenie Systemu Digitalizacji Akt umożliwia przeglądanie dokumentów w czytelni jednostki prokuratury szczebla apelacyjnego i okręgowego. Po zgłoszeniu wybranych akt, kopia dokumentów na wniosek strony może zostać wydana w formie cyfrowej na płycie CD. Umożliwia to analizę akt w dogodnym miejscu i czasie.

System digitalizacji akt został wdrożony w 11 prokuraturach apelacyjnych i 45 prokuraturach okręgowych.

System dodatkowo został wyposażony w przeglądarkę. Poprzednio znalezienie określonej informacji w aktach wymagało przejrzenia wszystkich kart, co było bardzo czasochłonne. Teraz wprowadzając szukaną frazę, system w kilka sekund znajdzie wszystkie odniesienia do danej informacji.


Kolejnym udogodnieniem jest zapewnienie prokuratorowi stałego dostępu do akt. Kiedyś przekazanie akt do innego organu np. do sądu, oznaczało każdorazowe przygotowanie kopii w celu zapewnienia ciągłości pracy lub przerwę w czynnościach postępowania. Teraz prokurator ma dostęp do elektronicznej wersji akt, dzięki czemu unika przestojów w pracy.

Korzyści z nowego sytemu mają również wymiar społeczny. Każdy oczekuje sprawności i efektywności przeprowadzania procedur sądowych oraz uproszczenia działań administracyjnych.

SDA usprawnia uczestnictwo w postępowaniu, ułatwiając dostęp do informacji dla prokuratora jak również obrońców oraz pełnomocników. SDA przyczynia się również do obniżenia kosztów działań administracyjnych w zakresie udostępniania akt. Dotychczas przygotowanie dokumentów zajmowało ok 5 godzin. Po wdrożeniu systemu czas ten skróci się do zaledwie 30 minut. Oszczędność czasu pracy wyniesie ok 90 000 godzin a to oznacza oszczędności 2 mln zł rocznie.

SDA to również krok w kierunku ekologii – dotychczas konieczne było niejednokrotnie zużycie 4 400 ryz papieru, znacząco wpływa na ograniczenie zużycia papieru oraz minimalizuje konieczność transportu akt, co pozytywnie wpływa na stan środowiska.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili