Przyszedł czas na przedstawienie ostatniego już kandydata do tytułu Ambasadora Polskiej Przedsiębiorczości THINK BIG. Ranking prowadzimy wraz z UPC Polska. Sylwetki prezentowaliśmy od listopada.
Dzisiaj prezentujemy sylwetkę Michała Olszewskiego, najmłodszego w historii wiceprezydenta Warszawy. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych i Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Temat jego pracy magisterskiej brzmiał: „Regionalna Polityka Strukturalna Unii Europejskiej”.
Przez cały luty nasi czytelnicy będą mogli głosować na swoich faworytów. Kandydatów wybieraliśmy oceniając ich wkład na polu promowania kultury innowacyjności w biznesie oraz stwarzania warunków do rozwoju przedsiębiorczości. Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony w marcu podczas gali Think Big, którą organizuje UPC Biznes.
Doświadczenie zawodowe
Już podczas studiów czynnie zajmował się polityką. Od 1997 do 2002 roku był specjalistą do spraw programów pomocowych w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, a od 2002 do 2004 roku specjalistą do spraw samorządu terytorialnego. Pracę magisterską obronił w 2001 roku.
W swojej karierze ma również doświadczenia dydaktyczne. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku, Szkole Wyższej im. P. Włodkowica w Płocku, Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu w Warszawie, Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni, Akademii Rolniczej w Poznaniu, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Prowadził zajęcia związane z funduszami przedakcesyjnymi, strukturalnymi, programami pomocowymi oraz budową i zarządzaniem projektami. Michał Olszewski opracował kilka programów szkoleniowych z zakresu podnoszenia zdolności administracji samorządowej i przedsiębiorców w aspekcie korzystania z funduszy Unii Europejskiej.
Od 2005 do 2007 roku pełnił funkcję Naczelnika Wydziału Szkoleń, Promocji i Informacji w departamencie Koordynacji Polityki Strukturalnej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. W ostatnim roku, kiedy był związany z Ministerstwem, objął stanowisko Zastępcy Dyrektora Departamentu w Departamencie Koordynacji i Zarządzania Podstawami Wsparcia Wspólnoty.
Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Unia Miasteczek Polskich oraz Związek Gmin Wiejskich RP w 2005 roku Michałowi Olszewskiemu przyznał Plakietkę „Samorządu w służbie społeczeństwu”. Był Dyrektorem Biura Funduszy Europejskich, Dyrektorem Biura Obsługi Inwestorów i Przewodniczącym Komisji Integracji Europejskiej Związku Miast polskich.
Pomoc dla biznesu
Michał Olszewski zdaje sobie sprawę i głośno o tym mówi, że w Polsce współpraca pomiędzy władzą a start-upami wciąż kuleje. Chce obalać skostniały stan rzeczy i przekonywać do tego, że współpraca buduje synergię. Dlatego w 2007 roku wraz z Panią Prezydent Warszawy podjął decyzję o tym, że miasto od tego momentu będzie zaangażowane w pomoc innowacyjnej przedsiębiorczości.
Przyznaje, że wychodził z propozycjami współpracy z Krakowem, czy Wrocławiem, ale odpowiedzi, które otrzymał były chłodne. Michał Olszewski nie zamierza konkurować z żadnym z polskich miast, chce gonić zachód i rozwijać coraz korzystniejsze warunki do tworzenia biznesu w Warszawie. Zdaje sobie sprawę, że stolica, jako duże miasto, działa jak magnes na zdolnych ludzi z całego kraju i nie zamierza zmarnować tego potencjału.
- Goeffrey West powiedział, że miasta są jak organizmy żywe. Im większe miasto, tym większy potencjał przyciągania kreatywnych osób i podmiotów. Naszą siłą, jak zresztą każdej metropolii, jest to, że działamy jak duży odkurzacz, przyciągamy zasoby z całego kraju. Zasoby do inicjowania przedsiębiorczości start-upowej, a więc innowacyjnej i kreatywnej, są tak potężne, że grzechem byłoby nie dbać, by segment ten rósł w siłę - mówił Michał Olszewski w rozmowie z biznes.newseria.pl.
Uważa, że rolą administracji jest tworzenie przejrzystych przepisów i sprzyjającego środowiska, natomiast rolą miasta jest dostarczanie zasobów, których brakuje. Michał Olszewski jest otwarty na współpracę i czeka na każdego, kto ma pomysły i potrzebuje wsparcia. Chce docierać do ludzi bezpośrednio, zgłoszenia i pytania przyjmuje nawet poprzez swój profil na Facebooku.
Michał Olszewski chce aby stołeczny ratusz czynnie angażował się w pomoc. Cały czas pracuje nad rozbudową ekosystemu startupowego w Warszawie. Pomaga młodym przedsiębiorcom w organizacji eventów i promocji firmy. Jego pomysłem jest Centrum Przedsiębiorczości Smolna, które powstało po to by wspierać przedsiębiorczość i budować relację pomiędzy różnymi instytucjami. Jest to miejsce w którym można uzyskać informację o projektach unijnych, złożyć wniosek o założenie własnej działalności, wziąć udział w szeregu warsztatów i wykładów, skorzystać z inkubatora przedsiębiorczości, czy skorzystać z sali konferencyjnych.
Michał Olszewski myśli już o kolejnych tego typu miejscach. Chce wspierać młodych przedsiębiorców, a jednocześnie przy ich pomocy odnawiać warszawską Pragę, wprowadzając w tej dzielnicy zupełnie nowy sposób zarządzania lokalami, stwarzając w ten sposób obszar przyjazny biznesowi.
Na pytanie czego jeszcze brakuje Warszawie, zadane przez portal biznes.newseria.pl, wiceprezydent odpowiada - Brakuje wkomponowania nowoczesnej przedsiębiorczości w miejską przestrzeń, zrozumienia, że start-up to nie tylko budynek i coworking, ale pomysł na dzielnicę w ogóle. Dlaczego Powiśle stało się modnym miejscem dla start-upów? Bo kiedyś miasto podjęło decyzję, że mają tu być inwestycje w naukę i ludzi młodych. To tu powstał i rozwinął się kampus uniwersytecki oraz Centrum Nauki Kopernik. Młodość, innowacyjność i kreatywność w myśleniu przyciągają się - obok jednych inicjatyw wyrastają następne. W myśleniu miejskim o start-upach brakuje moim zdaniem tematu wkomponowania ich w strukturę miejską na poziomie zarządów dzielnic poprzez oferowanie lokali, które stoją puste i niewykorzystane. Mógłby tam wejść przedsiębiorca, wyremontować lokal i przez jakiś czas nie płacić czynszu. Wciąż za mało jest instrumentów wspomagających kontakt i budowanie relacji młodych przedsiębiorców i urzędników. Obecna jest nadal pewna doza nieufności i braku komunikacji pomiędzy nimi. Ale nad tym też już pracujemy.
W najlepsze trwa więc budowa Centrum Kreatywności Targowa. Jak twierdzi Michał Olszewski, inwestycja zmieni obraz warszawskiej Pragi i wzbogaci start-up'owy ekosystem miasta. – Będzie kolejnym zlokalizowanym na Pradze ośrodkiem wsparcia przedsiębiorczości obok uruchomionego Google Kampusu (przyp red. centrum ruszyło w listopadzie). Jest też naturalnym uzupełnieniem Centrum Przedsiębiorczości Smolna, projektu realizowanego w ramach Warszawskiej Przestrzeni Technologicznej przy udziale środków Unii Europejskiej – komentował Michał Olszewski.
Nominacja za: zaangażowanie w rozwój młodej przedsiębiorczości w Warszawie
Budowę nowych przestrzeni dla startupów. Nowoczesne podejście do tematu współpracy miasto-biznes. Zaangażowanie w rozwój Warszawy pod kątem atrakcyjności dla biznesu. Stworzenie Centrum Przedsiębiorczości Smolna.
Olszewski uważa, że rolą administracji jest tworzenie przejrzystych przepisów i sprzyjającego środowiska, natomiast rolą miasta jest dostarczanie zasobów, których brakuje. Jest otwarty na współpracę i czeka na każdego, kto ma pomysły i potrzebuje wsparcia.
THINK BIG to program powstały z inicjatywy UPC Biznes, adresowany do mikro i małych przedsiębiorców z ambicjami globalnej ekspansji. To jeden z nielicznych konkursów w Polsce, którego adresatem są firmy, które działają już na rynku i mają konkretny pomysł na rozwój. Już niebawem zostaną ogłoszeni półfinaliści konkursu. www.thinkbig.upc.pl.