Jolanta Okuniewska, nauczycielka jednej ze szkół podstawowych w Olsztynie, zakwalifikowała się do międzynarodowego konkursu na najlepszego nauczyciela na świecie. Nagrodą jest suma 1 miliona dolarów
Jolanta Okuniewska, nauczycielka jednej ze szkół podstawowych w Olsztynie, zakwalifikowała się do międzynarodowego konkursu na najlepszego nauczyciela na świecie. Nagrodą jest suma 1 miliona dolarów http://jokookun.jimdo.com/
Reklama.
Wyróżnionym pedagogiem z Polski jest Jolanta Okuniewska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie. Trafiła na listę 50. nauczycieli nominowanych do nagrody Global Teacher Prize, zwanej potocznie "szkolnym Noblem", który w tym roku zostanie przyznany po raz drugi osobie w największym stopniu budującej pozytywny wizerunek nauczyciela na świecie i inspirującej innych przedstawicieli tego zawodu. Organizator konkursu - Varkey Foundation - zakwalifikował Polkę do finałowej pięćdziesiątki spośród 8000 wniosków, jakie napłynęły ze 148 krajów.
Jolanta Okuniewska jest obecnie wychowawczynią drugoklasistów. Ukończyła studium nauczycielskie w Szczytnie, i zdecydowała się na związanie swojej kariery z edukacją wczesnoszkolną. W zawodzie nauczyciela pracuje od 1987 roku. Jest otwartym na nowe sposoby nauczania pedagogiem, który utrzymuje stały kontakt z zagranicznymi szkołami w ramach platformy eTwinning i chętnie korzysta z najnowszych technologii. Dzięki programowi Mistrzowie Kodowania, wprowadziła tablety do programu zajęć w prowadzonych przez siebie klasach.
Olsztyńska nauczycielka już wcześniej została doceniona. Otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, jest też laureatką Nagrody Ministra Edukacji z 2012 roku. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" nominowana Polka nie ukrywała, że zakwalifikowanie się do konkursu Varkey Foundation to dla niej ogromny zaszczyt:
Jolanta Okuniewska
Nauczycielka z Olsztyna, nominowana do Global Teacher Prize

Uczniowie już wiedzą o nominacji, sami szukali informacji na stronie konkursu (...) Były brawa i było bardzo przyjemnie. Dla mnie to wielkie wyróżnienie, największy zawodowy sukces znaleźć się w tak niezwykłym gronie. Jestem naprawdę szczęśliwa.

Komitet konkursowy oceni teraz wszystkich nominowanych nauczycieli. Spośród nich wybierze 10-ciu, których nazwiska ogłosi w lutym 2016 r. Każdy z finalistów zostanie zaproszony do Dubaju na ceremonię wręczenia nagród podczas odbywającego się w marcu Globalnego Forum Umiejętności i Edukacji. Tam Akademia Światowej Nagrody Nauczycielskiej wyłoni zwycięzcę, który następnie otrzyma czek na 1 mln dolarów.
Pierwszą nagrodę Global Teacher Prize zdobyła 63-letnia Amerykanka Nancie Atwell. Jest ona założycielką Center for Teaching and Learning, szkoły prowadzącej działalność wzorowaną na tradycyjnej fundacji. Centrum mieści się w stanie Maine i ma na celu promowanie skutecznych metod nauczania. Oferuje też uczniom dostęp do bogatej kolekcji książek i zachęca ich do systematycznej lektury. Nagrodę pieniężną otrzymaną w konkursie nauczycielka z USA przeznaczyła w calości na rozbudowę ufundowanej przez siebie placówki.
Global Teacher Prize to inicjatywa Varkey Foundation. Fundację założył w 2010 roku Sunny Varkey, pochodzący z Indii przedsiębiorca i filantrop, który prowadzi działalność biznesową w Dubaju. Jest on prezesem międzynarodowej firmy edukacyjnej GEMS Education, której charytatywnym ramieniem jest właśnie Varkey Foundation. Organizacja we współpracy z innymi podmiotami takimi jak UNESCO czy UNICEF wspiera zawód nauczyciela i rozszerza dostęp dzieci do edukacji na całym świecie.
logo
W lutym 2016 roku przekonamy się, czy p. Jolanta Okuniewska zakwalifikuje się do finału konkursu Global Teacher Prize, organizowanego przez Varkey Foundation w Dubaju Global Teacher Prize

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl