Dzięki wsparciu fundacji Gatesów badaczka z uniwersytetu w Teksasie mogła sfinansować badania, których rezultatem jest innowacyjna prezerwatywa
Dzięki wsparciu fundacji Gatesów badaczka z uniwersytetu w Teksasie mogła sfinansować badania, których rezultatem jest innowacyjna prezerwatywa
Reklama.
Innowatorką w dziedzinie antykoncepcji została Mahua Choudhury, amerykańska profesor indyjskiego pochodzenia z Texas A&M University, która wraz ze swoim zespołem stworzyła tzw. super-prezerwatywę. Głównym surowcem do jej produkcji jest elastyczny polimer - hydrożel. Dodatkowo pokryta jest ona kwercetyną – stosowanym w lecznictwie związkiem chemicznym pochodzenia roślinnego o właściwościach przeciwutleniających.
To właśnie skład nowoczesnej prezerwatywy jest odpowiedzialny za znacznie większy poziom zabezpieczenia. Ma ona dużo skuteczniej zapobiegać zapłodnieniu i zarażeniu chorobami przenoszonymi przez kontakty seksualne, na czele z AIDS wywołanym przez wirusa HIV, z którego powodu umierają przede wszystkim mieszkańcy krajów afrykańskich. Co więcej, ma ona spełniać swoją rolę również wtedy, gdy dojdzie do jej pęknięcia.
Autorzy projektu prezerwatywy zapewniają, że zwiększenie bezpieczeństwa to nie jedyna zaleta ich wynalazku. Zawarte w nim składniki mają także gwarantować lepsze doznania w trakcie stosunku płciowego, mówiąc wprost - większą przyjemność z seksu.
logo
Zespół, którego kierownikiem jest pochodząca z Indii prof. Mahua Choudhury (w środku), opracował projekt prezerwatywy, która chroni przed zapłodnieniem i zakażeniem wirusem HIV, również w przypadku jej pęknięcia Texas A&M University
Sponsorem badań nad udoskonalonym środkiem antykoncepcyjnym był... Bill Gates i jego żona Melinda. Założona przez nich fundacja przyznała grant prof. Choudhury, dzięki czemu miała ona środki na stworzenie swego wynalazku.
Prof. Mahua Choudhury studiowała biologią molekularną, biofizykę i genetyką w Indiach. Doktor obroniła na amerykańskiej uczelni. Obecnie jest pracownikiem naukowym w Health Science Center’s Irma Lerma Rangel College of Pharmacy na Texas Agricultural and Mechanical University, czwartego co do wielkości uniwersytetu w USA, który mieści się w pierwszej 20-ce najlepszych państwowych szkół wyższych w tym kraju.
źrodło: "Indian Express"

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl